Фанера для опалубки: різновиди та особливості

Опалубка перекриття | 0 коментарів

Використовуючи техніку монолітного плавлення у будівництві, можна спроектувати фундамент та побудувати інші значущі концепції приміщень. Щоб заповнити бетонну масу для початку необхідно приготувати форми – опалубні конструкції, виготовлені з різних матеріалів. Для цього підходить будівельна фанера для опалубки.

Переваги фанери

Фанера для опалубки-оптимальний спосіб зведення бетонних конструкцій, як при заливанні фундаменту, так і підлог та стін. Відрізняється економічністю, а її конструкції мають мінімальну вагу. Переваги фанери:

  • форми відрізняються високою міцністю та не прогинаються під вагою розчину;
  • не потрібні додаткові утримуючі елементи;
  • відсутність швів та стиків, відполірована поверхня;
  • оперативна установка та розбирання.

Всі ці переваги відносяться до матеріалу вищої якості, що не сприйнятливий до вологи. Стійкість до впливу хімічних речовин забезпечує додатково покриття, що особливо важливо, оскільки іноді розчин додають пластифікатори. У багаторазових опалубних конструкціях застосовується вологостійка фанера, що ламінує.

Ламінована фанера

Ламінована фанера – це міцний, водостійкий та зносостійкий матеріал, який ідеально підходить для використання під час монтажу опалубки перекриттів на телескопічних стійках.

Ламінована фанераВологостійка фанера застосовується в індивідуальному та малоповерховому будівництві для економії витрат. Будуючи своїми руками, застосовувати промислові високоміцні металеві щити нерентабельно. Фанерна палуба дає чудовий результат при невеликому вкладенні коштів.

Для щитів використовують клеєну вологостійку фанеру, ламіновану фанеру, товщиною листа 18-21 мм. Фанера виробляється шляхом склеювання 5-6 шарів деревного шпону з укладанням кожного наступного шару поперек волокон, за рахунок чого досягається достатня міцність панелі. Ламінована фанера додатково покривається фенольною плівкою під високим тиском.

Стики листів фанери повинні припадати суворо на ригелі. При візуальному огляді зібраної опалубки не повинно бути видно жодного шва.

Перед бетонуванням листи просочують складами, що знижують адгезію, зчеплення між бетоном та фанерою. Необроблені торці ламінованої фанери вбирають воду, вони також потребують обробки водовідштовхувальними просоченнями.

Захисна плівка панелей водонепроникна, зносостійка, погано зчіпляється з бетонною сумішшю. При розпалублюванні одержують гладку поверхню перекриття.

Яку фанеру, крім ламінованої, можна використовувати для опалубки перекриття?

Для заливки фундаменту або зведення монолітного перекриття також використовують:

ФК. При виробництві будматеріалу застосовують карбамідний клей. У його складі міститься досить багато смол формальдегіду. Тому ФК фанера для опалубки не підійде для незнімних систем, а для рознімних конструкцій відмінно. Ці плити є вологостійкими. Коефіцієнт стійкості до вологи нижчий, ніж у ламінованої фанери для опалубки 18 мм, але при дбайливому використанні оборотність плит буде високою до 20-25 разів. 

ФСФ. При виготовленні багатошарової фанери водостійкої для опалубки застосовують фенолформальдегідний клейовий склад. Він надає матеріалу найкращі характеристики – міцність та максимальну стійкість до вологи. При цьому фанера ФСФ для опалубки має покращені якості зносостійкості. Її оборотність сягає 35-43 разів. Але за рахунок використовуваного клейового складу (виділяє під впливом температури та вологи фенол) її рекомендують використовувати лише для зовнішніх робіт. Різновиди фанери для опалубки перекриттів

ФБК Зв’язує шари плити бакелітовий лаковий склад. Він стійкий до вологи, не боїться перепадів температур та стійок до атмосферних, кліматичних навантажень. Простіше кажучи, ця вологостійка фанера для опалубки, що може використовуватися в будь-яких експлуатаційних умовах. Аналогічними характеристиками зносостійкості та механічної міцності володіє фінська фанера для опалубки ФБ. Її обирають для роботи в умовах підвищеної вологості.

ФБС. Найчастіше використовуваний матеріал. При його виробництві шпон (сировину) обробляють спеціальними складами, що містять спирт, бакелітовим клеєм. В результаті чого листи для опалубки набувають додаткової якості — стійкості до мікроорганізмів. У ФБС плити висока щільність, отже, вона витримує високі вертикальні та горизонтальні навантаження. Тому використовуючи цей тип фанери для опалубки, товщину листа можна вибрати меншу – 8-15 мм (залежить від характеристик фундаменту, перекриття). Наявність у шарах клею надає вологостійкій фанері для опалубки збільшених характеристик гнучкості. Тому будматеріал має і відмінну міцність на вигин. 

Чим просочити фанеру для вологостійкості?

Чому купити вологостійку марку ФСФ, ламіновану або бакелітову фанеру непросто? Як правило, такий матеріал за вартістю дорожчий, тому його продають тільки оптом та на замовлення. На питання, чим просочити фанеру для вологостійкості, можна відповісти наведеними нижче способами обробки:

  • обробка фанери оліфами – просочення водовідштовхувальним маслянистими складами, що утворюють жирну плівку глибоко в структурі деревини, з наступним нанесенням лаків;
  • для просочення фанери використовувати вологоізолюючі грунтівки – антисептик, що знаходиться у складі, перешкоджає розмноженню патогенної цвілі;
  • обробка фанери гідрофобізаторами – нанесення гідрофобних складів запобігає попаданню вологи між шарами багатошарового фанерного матеріалу;
  • зміцнення фанери армуючої водовідштовхувальної склотканини – необхідно надалі зафіксувати волокнисту скломасу на листі фанери прозорими лаками.

Пам’ятайте, що просочити фанеру для досягнення вологостійкості простим фарбуванням не вдасться. Шари фарби схильні до розтріскування з часом, тому обмеження контакту з вологою таким способом не досягти.