Основні помилки при утеплені пінопластом

Утеплення | 0 коментарів

Помилки при утепленні будинку пінопластом найчастіше допускають у процесі монтажу своїми руками. Їхні основні причини – бажання заощадити, поспіх та ігнорування технологій. Внаслідок цього погіршуються теплотехнічні характеристики та естетика покриття, а також зменшується термін його служби.

1. Внутрішнє утеплення

 Чому б не утеплити стіну зсередини? Це легше, ефективніше і всі роботи можна виконати самому … Так часом міркує недосвідчений будівельник і робить фатальну помилку, порушуючи перше правило грамотного утеплення. Що при цьому відбувається? Поки стіна не була утеплена, її внутрішня поверхня мала ту ж температуру, що й повітря в кімнаті, а температура зовнішньої поверхні дорівнювала температурі на вулиці. Тобто, точка роси (приблизно 6,5о при нормальній вологості) знаходилася в її товщі, а надлишок вологи, що з’являється в приміщенні, безперешкодно виходив через пори і стики фасаду. Як тільки внутрішня поверхня була обклеєна листами пінопласту, між джерелом тепла та стіною виникла перешкода, внаслідок чого її температура знизилася, а точка роси змістилася ближче до її внутрішньої поверхні. Простіше кажучи, стіна почала промерзати, а це означає вогкість у приміщенні та поява під утеплювачем цвілі та грибка. І це ще не все: стіна більше не обігрівається і поступово, як губка, вбирає вологу ззовні. В результаті вона, промокнувши, втрачає свою здатність зберігати тепло, а раз так, витрати енергоресурсів на опалення різко зростають. 

2. Неправильна товщина утеплювача

А тепер уявіть собі фасад, що утеплює зовні пінопласт недостатньої товщини. В цьому випадку точка роси переміщується ближче до зовнішньої поверхні стіни, і тут поступово накопичується волога, яка при подальшому зниженні температури замерзає, руйнуючи бетон, а при її збільшенні стає причиною появи цвілі та грибка. Стіна поступово промокає, оскільки шар пінопласту, що не пропускає воду, не дає їй просохнути. Теплопровідність сирого залізобетону збільшується, і, незважаючи на наявність утеплювача, у будинку стає ще холодніше. Через невелику товщину пінопласту, точка роси розташована не в утеплювачі, а в стіні будівлі, дуже близько до її зовнішньої поверхні. Додамо, що занадто великий шар утеплювача, не покращить ізолюючі якості стіни, тим не менш невиправдано збільшить ваші витрати.

Отже, необхідно знайти оптимальну товщину пінопласту, скориставшись онлайн калькулятором або виконати всі розрахунки самостійно з огляду на наступні параметри: 

  • Мінімально допустимий тепловий опір стін R, при якому вони не промерзають, а в приміщенні підтримується комфортна температура. Цей параметр залежить від кліматичних умов даного регіону
  • Товщину стіни Рс
  • Коефіцієнт теплопровідності матеріалу стіни Кс
  • Коефіцієнт теплопровідності пінопласту Кп

Розрахунки виконуються за таким алгоритмом: 

  1. Обчислюється тепловий опір самої стіни Rс шляхом розподілу: Rс = Рс/Кс
  2. Визначається, який тепловий опір має бути у утеплювача, щоб для утепленої стіни цей параметр дорівнював R: Rп = R – Rс 
  3. Знаходиться товщина пінопласту Рп : Рп = Rп*Кп 

Тепер необхідно переконатися, що матеріали розташовані правильно, в порядку зростання паропроникності від внутрішніх шарів до зовнішніх: тільки в цьому випадку стіна завжди перебуватиме в сухості та теплі. Для цього достатньо визначити паропроникність стіни та утеплювача, розділивши коефіцієнт паропроникності кожного матеріалу на його товщину та порівнявши отримані значення. 

3. Погана підготовка основи

Пам’ятайте, що основа під пінополістирольні плити має бути досить міцною, стабільною, рівною, сухою. На ній не повинно бути забруднень, які знижують адгезію клею (таких як: пил, олія, всілякі плями, або пошкодження, спричинені біологічними чи хімічними факторами).

Основа повинна бути рівною – дрібні нерівності та вибоїни (до 2 см), що вирівнюються за допомогою розчину для кладки блоків. У разі великих нерівностей (більше 2 см), потрібно застосувати 2 шари пінопласту так, щоб вони створювали єдину площину. Основні помилки це погана оцінка стану основи, відсутність грунтівки та погана оцінка геометрії стіни (рівність, відхилення від вертикалі).

Які існують помилки при утепленні пінопласном4. Недостатнє нанесення клею

Клей повинен наноситись як по периметру плити, так і на середину. Якщо клей застосовуватиметься тільки по периметру або тільки в середині, то плити будуть згинатися (можуть навіть відшаровуватися), а на готовому фасаді буде чітко видно краї плит.

Правильне нанесення розчину на пінополістирольні плити:

  • метод по колу-точковий – клеючий розчин слід наносити по краю плит шириною 4-6 см. На решту поверхні плити точково, декількома млинцями (від 3 до 8). Загальна площа клею має покрити 40% поверхні білих плит, 60% графітових сірих плит.
  • суцільний метод, який  застосовується лише у разі рівної поверхні основи. Клей наноситься за допомогою зубчастої терки із квадратними зубцями на всю поверхню плити.

5. Неправильний розподіл плит на стіні

Дуже важливо, щоб плити пінополістиролу укладати зі зміщенням на половину довжини плити знизу нагору, починаючи від кута стіни. Інакше у поєднанні плит виникнуть містки холоду, через які відбуваються втрати тепла.

Крім того, плити пінополістиролу потрібно укладати ретельно та щільно поруч один з одним.

6. Недостатнє заповнення щілин між плитами

Щілини між плитами пінопласту не слід заповнювати цементним клеєм (таким чином, виникатимуть “містки холоду”). Для заповнення швів шириною до 4 мм слід застосовувати піни для приклеювання пінопласту.

Як уникнкти помилок7. Погана фіксація дюбелів

Монтаж дюбелів на недостатній глибині викличе проблеми. Якщо дюбелі будуть посаджені дуже глибоко, то порушать структуру плити термоізоляції. А посаджені дуже мало, сприяють тому, що виникнуть опуклості, які будуть видно на поверхні готового облицювання.

8. Відсутність цокольної планки

Якщо не використовувати цокольну планку, утеплювач піддаватиметься впливу атмосферних факторів, а також гризунів (гризуни, такі як миші, шукаючи укриття на зиму, часто розривають нижній шар утеплення та викликають його пошкодження).

9. Неправильне укладання пінопласту у віконних кутах

У віконних та дверних кутах пінопласт повинен бути покладений так, щоб з’єднання плит не співпадало з віконними укосами. Крім того, у цих місцях необхідно використовувати додаткові діагональні смуги із сітки.

10. Неякісні матеріали

При покупці всього необхідного для утеплення фасаду не намагайтеся заощаджувати, купуючи: 

  • Дешевий «полегшений» пінопласт. Полегшений пінопласт легко ламається, кришиться і створити якісне утеплення з його допомогою буде вкрай важко; 
  • Клей для плитки замість клею для теплоізоляційних панелей. Так, він теж непогано клеїть пінопласт, коштує набагато дешевше, але вже за рік ваш утеплювач відійде від стіни; 
  • Неякісну армуючу сітку: надто тендітну, тонку, з низькою щільністю тощо, яка не здатна утримати накладені на неї шари штукатурки. 

Не забувайте, що завдання утеплення будинку треба вирішувати комплексно. Навіть виконані за всіма правилами фасадні роботи не дадуть очікуваного ефекту, якщо: 

  • Не утеплений підвал та покрівля; 
  • Тепло йде через нещільно встановлені стулки вікон та дверей; 
  • У будинку відсутня повноцінна система вентиляції, а раз так, не видаляються надлишки вологи.