Купуючи дороге будівельне обладнання, чи то приставні риштування, чи то пересувні вишки-тура, ми розраховуємо отримати від них максимальний результат. Ідеальні багатоярусні риштування в нашому уявленні повинні мати такі властивості, як якість, надійність і довговічність. І, якщо перші дві якості повністю залежать від виробників будівельних риштувань і вишок, то тривалість використання обладнання безпосередньо залежить від замовника.
У цій статті ми звернемо увагу на 5 важливих, але часто ігнорованих пунктів, які дадуть змогу подовжити експлуатаційний термін металевих риштувань.
Захист від корозії
Як відомо, іржа – головний ворог сталевих виробів! Будівельні риштування в цьому випадку – не виняток, а навіть навпаки: деструктивна дія корозії сприяє руйнуванню металевих труб, і, під впливом навантажень, металовироби можуть обвалитися в найбільш невідповідний момент. Наслідок цього – суцільні фінансові витрати, а в разі заподіяння шкоди життю робітників – ще й кримінальна відповідальність.
Щоб уникнути стількох проблем, спочатку купуйте оцинковані або покриті порошковою полімерною фарбою конструкції. На превеликий жаль, бувають такі випадки, коли закупівельники намагаються заощадити і замовляють непокриті захисними засобами сталеві риштування. Виробники не можуть вплинути на таких недобросовісних закупівельників, або не продати їм товар, оскільки існує принцип “клієнт завжди правий”. Однак більшість все ж усвідомлює, яку небезпеку становлять незахищені риштування, тому нині виникло таке різноманіття захисної фарби і розвинені технології нанесення цинку.
Сезонне використання
Як правило, будівельні риштування використовують у теплу пору року. Так, якщо весна чи осінь теплі – навряд чи будівельні бригади відмовляться від можливості заробити, однак після погіршення погоди та перших заморозків приставні риштування починають демонтуватися і відправляються на склади. Вам здається це нелогічним, адже кожен виробник пише, що його риштування стійкі до будь-яких погодних явищ? Тоді важливо зрозуміти, що не можна ототожнювати літні дощі та надмірний тиск несприятливих умов на сталь у зимову пору. До того ж, несхильність засобів підмащування до природних примх і безпека робітників – не одне й те саме.
Утримання будівельного обладнання в чистоті
Черговим способом продовжити експлуатаційний термін висотних риштувань є їхнє очищення від бруду і будівельного сміття. Вважаєте це непотрібним заняттям? Думаєте, немає сенсу чистити те, що забрудниться знову? Це хибний стереотип дачників або приватників, які вперше зіткнулися з багатосекційними засобами підмощування: той, хто вже працював із риштуванням, знає, наскільки важливим є утримання риштувань в охайному вигляді.
Наприклад, уявіть, що на поверхні труб є механічні пошкодження (подряпини) або на них потрапляє цемент і засихає. Підсумковим результатом може стати іржа, про шкоду якої ми писали в першому пункті. Тож радимо очищати сталеве обладнання та усувати механічні пошкодження – зафарбовувати їх, якщо не з’явилася корозія, або для початку зачистити небезпечну для металу іржу.
Заземлення сталевих риштувань
З цим правилом зіткнулися практично всі, хто мав справу з будівельними риштуваннями. Але чи всі його виконують? Адже часом бувають такі ситуації, коли ефективний блискавкозахист важко забезпечити за найщирішого бажання.
Усе, що можна порадити в цьому випадку, це постаратися будь-якими способами встановити громовідвід. В ідеальному варіанті достатньо всього трьох елементів: блискавкоприймач (приймає розряди блискавки), заземлювач (вкопані в ґрунт металеві предмети, придатні для блискавковідводу), заземлювальний провідник (також може називатися струмовідводом, потрібен для відведення блискавки від блискавкоприймача до заземлювача).
Виглядає досить просто, проте саме із заземлювачем і виникають основні проблеми. Якщо поблизу немає відповідних варіантів, необхідно наймати людей, щоб вони встановили заземлювач, а це клопітно і затратно. Однак, якщо не забезпечити належний грозозахист, наслідки можуть бути найнеприємнішими. По-перше, розряд блискавки в змозі капітально пошкодити будівельні риштування, а по-друге – небезпека загрожує тим, хто безпосередньо перебуває на риштуваннях, людям (хоча в таку погоду і не можна працювати, будівельники з власної волі або з примусу нехтують цим правилом). Тож набагато дешевше встановити цей блискавковідвід, ніж купити нові риштування, ремонтувати пошкоджені та виплачувати компенсацію постраждалим робітникам.
Допустимі навантаження
Це правило старе, як світ: щоб уникнути поломки металоконструкцій, не навантажуйте їх надмірно. Якщо вам не вистачає обладнання, його завжди можна купити або взяти в оренду, а якщо проблема полягає в надмірній кількості робітників для робіт на певній ділянці, необхідно провести перерозподіл людей і вжити інших заходів, які зводять жертви серед будівельників і звичайних перехожих до нуля.