Для всіляких робіт на висотних об’єктах використовують будівельні риштування – допоміжні приставні риштування, які складаються з численних секцій по довжині та по висоті. Переміщаючись між ярусами, можна отримати безперешкодний доступ до фасадів житлових будинків або офісів, стін резервуара, поверхні скульптур тощо. Щоб будівельники могли в безпечних умовах працювати на риштуваннях, поверх горизонтальних елементів укладаються дерев’яні або металеві настили для риштувань. По-перше, вони витримують вагу людей, інструментів і облицювальних матеріалів. По-друге, є безпечними і надійними за будь-яких погодних умов (завдяки обробці).
Дерев’яні настили для будівельних риштувань
Найперший вид настилів, який використовували з часів винаходу каркасних риштувань, виготовляли з дощок. Він досі користується великим попитом завдяки високому рівню надійності, простоті виготовлення, екологічній нешкідливості та прийнятній ціні. Найчастіше дерев’яний настил замовляється в комплекті з рамним обладнанням для нескладних фасадних робіт, монтажу різних об’єктів, фарбування або очищення стін резервуарів. Тут важливо зауважити, що рамне риштування є найдешевшим серед аналогів, тож разом із бюджетними щитами з деревини дає змогу непогано заощадити.
Як здійснюється виготовлення настилів? Вони збиваються з ідентичних дощок (тобто із заготовок з однаковими параметрами), які потім проходять спеціальну захисну обробку. Готові вироби мають протипожежні властивості; не руйнуються під впливом навколишнього середовища тощо. Однак важливо розуміти, що настили для будівельних риштувань не прослужать довго, якщо відповідно погано з ними поводитися. Фахівці не рекомендують перевантажувати вироби (це загрожує поломкою прямо під час проведення робіт); скидати їх з висоти риштувань під час демонтажу; зберігати в неналежних умовах.
Металевий настил для будівельних риштувань
Сталь (як виробничий матеріал) надала можливість створювати міцні та довговічні настили, які пристосовані до використання в найскладніших умовах. Наприклад, у регіонах з особливо несприятливими природними умовами, за підвищених навантажень (особливо від кам’яної кладки); у промисловості. Самі металеві щити складаються з прямокутного каркаса (зварюється з профільних труб), до якого кріпляться чотири потужні гаки. Вони дають змогу надійно зафіксувати конструкції на горизонтальних зв’язках риштувань. Поверх каркаса кріплять перфорований сталевий лист – він і буде тією самою робочою поверхнею, на якій можуть розташуватися люди.
Одним з обов’язкових етапів виробництва є обробка сталі для запобігання корозії. Так, на кожен будівельний настил наносять шар порошкової фарби (захищає метал від вологи і кисню; має гарний вигляд; не містить у своєму складі токсичних речовин) або цинку (справедливо вважається найефективнішим варіантом; у разі порушення цілісності покриття – може самостійно відновлюватися).