Переваги та недоліки утеплення будинку мінватою зсередини

Утеплення | 0 коментарів

Утеплення зсередини мінеральною ватою схоже з диверсією з метою нанесення максимального збитку будові і людям. Нормативи вимагають, фахівці рекомендують теплоізолювати тільки зовні будівлі.

А утеплення зсередини – досить вимушений захід, і виконуватися воно повинно за певними правилами. Чи можна це робити з використанням мінеральної вати з особливими заходами щодо захисту конструкцій?

Визначимося по порядку – як правильно теплоізолювати, як повинна застосовуватися мінвата, які існують поширені помилки і думки на цей рахунок.

Недолік утеплення зсередини – заморожування

При утепленні зсередини, не тільки мінватою, а й будь-яким утеплювачем, стіна виявляється захищеною від тепла, тому її температура знижується. Більш того, при досить великій кількості утеплювача, стіна може промерзати наскрізь. Заморожування конструкції це завжди погано, адже для будь-якого матеріалу існує кінцеве число циклів заморозки до його руйнування. Ще гірше, якщо стіна буде заморожуватись в зволоженому стані. В даному випадку так і буде.

Зволоження, утворення роси

Точка роси – температура при якій з повітря випадає роса, буде розташовуватися прямо на стіні. Точніше, конденсат може починати випадати і в утеплювачі, але холодна поверхня стіни також сконденсує на собі воду. І води буде дуже багато, вона буде надходити на стіну також з утеплювача, особливо якщо застосувати мінеральну вату.

На мокрій стіні з’явиться чудова «жирна» цвіль і великі колонії гнильних мікроорганізмів. Все це буде знаходитися всередині приміщення, розповзатися від вологої стіни,що руйнується, по стелі, підлозі. Мешканцям знадобляться кошти порятунку.
Також, при утепленні зсередини, утеплювач і обробка займуть частину корисного простору. Корисна площа кімнати зменшиться приблизно на метр квадратний. Це багато.

Зазначені вище недоліки можна обійти і нівелювати (крім поїдання корисної площі). Але тільки, якщо для внутрішнього утеплення застосовується не мінеральна вата.

Пліснява від мінватиМінеральна вата зволожується, накопичує воду

Мінеральна вата не підходить для утеплення зсередини навіть при вимушених ситуаціях через свої властивості. Цей утеплювач відмінно пропускає через себе водяну пару і може накопичувати всередині воду, стаючи просто мокрим.

Зрозуміло, що при утепленні зсередини утеплювач змокне через знаходження в ньому точки роси і відсутності вентиляції. Наслідки відомі.
Мінвата – універсальний утеплювач для зовнішнього утеплення. Матеріал складається з найдрібніших волокон базальту або інших мінералів. Його роблять також з доменних шлаків і з силікатів (скловата), ці зразки дешевше. Для зв’язування волокон між собою застосовуються фенол-формальдегідні смоли, такі ж, як при виробництві ДСП.

Доброю теплоізоляцією мінвата зобов’язана повітрю укладеним між безліччю переплетених волокон. Якщо повітря витіснить вода, хоча б частково, то необхідні теплоізоляційні якості зникнуть. Навіть невелике підвищення вологості (на 2%) цього утеплювача призводить до значного зниження (до 8%) його теплоізоляційних властивостей.

Шкідлива мінватаВсередині приміщення мінвата шкідлива

Частина волокон, що має мікроскопічні розміри, є канцерогенами (викликають онкозахворювання органів дихання). Смоли випаровуються, а при нагріванні – значно, є шкідливими речовинами для здоров’я. Застосовувати мінвату всередині приміщення впринципі не забороняється. Але вона повинна бути надійно ізольована від житлового простору, бажано щоб випаровування з неї не потрапляли всередину будинку, а відводилися назовні. Окремі фахівці, через потенційну небезпеку для здоров’я, рекомендують взагалі застосовувати мінвату тільки зовні приміщень.

Роботи з мінватою повинні проводитися тільки із засобами індивідуального захисту.

Чому хочуть утеплювати зсередини

Звісно ж, що це зробити простіше і дешевше ніж зовні (хоч в результаті набагато вигідніше утеплювати зовні).
Багато хто хоче застосувати при цьому мінеральну вату – на перший погляд не дорого і зробити не складно без мокрих процесів
(Насправді іншими утеплювачами частіше утеплити і простіше і дешевше).

Які способи не вірні

Кілька поширених думок щодо створення внутрішньої теплоізоляції.

  1. Мінеральну вату потрібно захистити пароізолятором з усіх боків – і проблема зволоження вирішена.
    Натягнувши поліетиленову плівку прямо по стіні, а потім по мінваті проблема зволоження не вирішується. Господарі згодом можуть розрізати плівку і нескінченно дивуючись злити з утеплювача воду. Пар все одно буде проникати за плівку, і навіть через неї, і там конденсуватися на перепаді температур – адже вентиляція відсутня. Стіна зволожуватиметься під поліетиленом.
  2. Побудувати гіпсокартонну перегородку – а під нею гідроізолятор. Стіна буде мокнути, але в кімнату не потрапить.
  3. Будуємо перегородку з мінеральною ватою на відстані 5 см від стіни. Робимо вентиляцію з цього проміжку – подаємо повітря через отвори внизу і виводимо назовні через верхні.Суперпроект має право на життя як вигадка без економічного сенсу – велика витрата простору, матеріалів, вельми не вигідний варіант внутрішнього утеплення.
  4. Зустрічаються навіть рекомендації сушити стіну і утеплювач електрикою.Все це звичайно цікаво, але краще обійтися зовсім без таких рішень.

МінватаЯк застосовується мінвата

Мінеральною ватою можна утеплювати всі конструкції будинку, крім фундаменту. Класичне застосування – термоізоляція покрівлі над мансардним поверхом. Там мінвата укладається між крокв, саме цей утеплювач найкращим чином поєднується з деревом, – не перешкоджає «диханню» деревини.

Можна утеплювати і стіни з будь-яких матеріалів зовні будівлі. Скрізь, де мінеральна вата застосовується як утеплювач має бути організовано її провітрювання. Точніше, над шаром, з боку зниженого парціального тиску, повинен бути зроблений вентиляційний проміжок.

Сам утеплювач при цьому покривається дифузійною мембраною, яка нівелює тиск вітру, і перешкоджає розносу небезпечних волокон. З внутрішньої сторони мінвата може бути захищена спеціальним пароізолятором згідно проектних рішень. Але при утепленні стіни пароізоляція не застосовується. Досить того, що з боку вулиці повітря буде осушувати утеплювач рухаючись по вертикальних вентиляційних проміжках. Також стіни з внутрішньою обробкою завжди стримують надходження пара в утеплювач.

Мінеральна вата є найбільш продаваним утеплювачем. Потрібно тільки її правильно застосувати, і ефект буде відмінним. Цінуються велика довговічність, можливість ефективного осушення всієї конструкції і збільшення її довговічності, можливість міняти утеплювач без руйнування матеріалів в системі вентильованого фасаду, і ін. Як бачимо, утеплювати мінватою можна і потрібно. Тільки не стіни зсередини приміщення.