Що таке композитна арматура

Без категорії, Композитна арматура | 0 коментарів

Сьогоднішній світ стрімко розвивається, з’являються нові технології та нові виклики. І хоча композитну арматуру за кордоном, зокрема у США, почали використовувати одразу після Другої світової війни, а винайшли цей матеріал ще до війни, на наших теренах вона знайшла незначне застосування значно пізніше. Проте стрімкий розвиток аерокосмічної галузі, потреба у зведенні та експлуатації надійних та довговічних конструкцій у несприятливих умовах та використання сучасних технологій у медицині зумовили запит на матеріал, який легкий, надійний та володіє антимагнітними і діелектричними властивостями. Таким вимогам відповідає композитна арматура.

Виготовлення арматури

Що таке композитна арматураНасправді композитна арматура – це арматура, яку застосовують як замінник сталевого аналогу у будівництві, для виробництва якої використовують базальтоволокна, вуглеволокна, скловолокна та інші складові. Вони можуть застосовуватися комбіновано чи поодинці, проте найбільш поширена склопластикова та базальтопластикова арматура. При її виробництві сировинні волокна пов’язуються, утворюючи стержень чи пучок, що відповідає за міцність арматури, на який навивається спірально ребро, що сприяє кращому зчепленню арматури з бетонним розчином. Для ще кращих характеристик арматура може мати зовнішнє напилення з піску або волокна, не просто накручені, а плетені косичкою. Наступний етап виготовлення  – проходження стержня арматури через пічку із високою температурою, де він твердне. Таким чином він отримує свої найкращі властивості, які дозволяють застосування як у комерційному, так і у приватному будівництві.

Переваги композитної арматури

Композитна арматура, як і будь який інший матеріал, має свої переваги та недоліки, а також  інтернетом ширяться міфи про її характеристики. Тому ми намагатимемося об’єктивно перерахувати її можливості. 

Цей матеріал має значну міцність на розрив (опір на розтягування) що перевищує сталеву у цих показах у 2-3 рази. Тому її рекомендовано використовувати для заливки стрічкових фундаментів чи плит нижче нульової позначки. Композитна арматура екологічно безпечна, не виділяє токсичних речовин при розкладанні, не всотує радіоактивних речовин та водночас надзвичайно стійка до впливу агресивного середовища, що дозволяє її використання для зведення мостів, доріг, хвилерізів, причалів, бордюрів чи садових доріжок. Сфера застосування надзвичайно велика тому перерахувати усе важко. Значного поширення вона набула і при зведенні опор електропередач та опор для освітлення вулиць. А ще її стійкість сприяє довговічності матеріалу. Тому властивість не піддаватися впливу корозії, кислот чи лугів продовжує термін служби до 80 років і більше. А якщо порівнювати вагу стальної та композитної арматури, то остання у 8 разів легша, що значно зменшує загальну вагу конструкції та її тиск на фундамент. Окрім цього таку арматуру набагато простіше транспортувати завдяки тому, що вона легша та її можна придбати у бухтах та розрізати на потрібні відрізки вже безпосередньо місці. У композитної арматури низька теплопровідність та вона не створює містків холоду, вона реагує на зміни температури так само, як і бетон, тому всередині такої конструкції не утворюються тріщини. Антимагнітні та діалектичні властивості арматури дають можливість використовувати її при зведенні летовищ, науково-дослідних інституцій, лікарень чи поліклінік. Ну і цей матеріал простий у монтажу, він не потребує зварювання. Низька ціна, у порівнянні з сталевим аналогом, – ще одна велика перевага композитної арматури.

Недоліки композитної арматури

Переваги та недоліки арматуриЯк і будь який матеріал, композитна арматура має і свої недоліки. По перше у неї майже у 4 рази, у порівнянні зі сталлю, нижчий модуль пружності. Тому її не варто використовувати у перекриттях або необхідно робити додаткові розрахунки для збільшення міцності через те, що вона легко згинається. Незважаючи на те, що це самозатухаючий матеріал, при високих температурах арматура м’якне, втрачаючи пружність, і будівля втрачає стійкість. Тому у будівлях, де застосовується така арматура, необхідно робити додатковий теплозахист. Цьому матеріалу неможливо надати необхідної конфігурації з вигином на місці виконання робіт, а тому необхідно заздалегідь обумовлювати це при замовленні арматури на виробництві.

Окрім плюсів та мінусів застосування композитної арматури існують необгрунтовані застереження, простіше кажучи міфи, щодо її використання. В першу чергу це стосується її шкідливості для здоров’я та навколишнього середовища. Проте усі вимоги до якості та безпеки матеріалу регламентовані у ДСТУ та ТУ, тому купувати арматуру необхідно у перевіреного та надійного виробника, відповідального за свої дії. Що стосується низького модуля пружності, ми вже обумовлювали, що її слід застосовувати у фундаментах нижче нульової позначки, а використання у перекриттях вимагає додаткових розрахунків.

Незважаючи на всі позитивні та негативні відгуки на застосування композитної арматури вона впевнено завойовує лідерство у своєму сегменті та набуває все ширшого застосування в будівельній галузі у цілому світі.