Щоб зробити стіни, перекриття, колони та інші будівельні елементи міцними і надійними, використовують різні пристосування. Одне з них – арматурні фіксатори. З їх допомогою здійснюється фіксація арматурних стержнів і арматурної сітки. Це необхідно для того, щоб будівельна суміш рівномірно і в достатній кількості покривала каркас, а також для того, щоб він зберігав свою форму під час або після застигання.
Функціональне призначення фіксаторів
На будівельному ринку відносно недавно з’явилися фіксатори (“дистанцери”, “обмежувачі”), що встановлюються під арматуру. Вони виготовляються з високоміцних полімерних матеріалів, стійких до високих і низьких температур, хімічно активних компонентів бетону, що не руйнуються корозією.
Такі вироби використовуються для:
- утримання просторового арматурного каркаса, сітки, окремих стрижнів у проектному положенні, без зсувів і перекосів;
- утворення рівномірного зовнішнього шару бетону, розташованого між поверхнею арматури і зовнішньою гранню бетонного елемента.
Пластикові фіксатори є витратним матеріалом, який залишається в застиглому бетонному елементі.
На що звернути увагу при виборі фіксаторів
Ефективність фіксаторів арматури безпосередньо залежить від правильності їх підбору. Орієнтуватися в цьому процесі слід насамперед:
- за просторовим розташуванням споруджуваної конструкції – горизонтальним або вертикальним;
- за товщиною захисного шару бетону, необхідної технічними нормами;
- за діаметром і взаєморозташуванням арматурних стрижнів;
- за призначенням фіксаторів і місцем їх встановлення;
- за величиною передбачуваних навантажень.
Також треба правильно виконувати розрахунок кількості фіксаторів, яку визначають за площею та/або висотою монолітної споруди, кількістю і взаємним розташуванням елементів армокаркаса. Для надійної фіксації арматури рекомендується використовувати від 5 до 10 кріплень на 1м². Від 5 до 6 опор допустимі для арматури діаметром 28 або 32 мм, а для більш тонкої (12-14 мм) необхідно використовувати 8-10 фіксаторів. Що тонша арматура і товщий шар заливки, то більше кріплень необхідно. Зазвичай для розрахунку застосовується 7 кріплень на 1м². Щоб не помилитися ні з вибором, ні з кількістю, краще проконсультуватися з нашим фахівцем. Тоді ви точно купите те, що потрібно.
Різновиди фіксаторів
Усі фіксатори діляться на три групи – для горизонтального монтажу, для вертикального монтажу та універсальні, а форма визначає специфіку застосування. Основних різновидів кілька, плюс варіації в межах кожного виду:
- “Стільчики” – фіксатори горизонтального типу, для одного шару, використовувані у фундаментах, стяжках, плитах перекриттів, звичайний стільчик розрахований на арматуру діаметром до 16 мм, посилені стільчики підходять для арматури 25-30 мм.
- “Стійки” – бувають горизонтального і універсального типу з великим діапазоном габаритів (створення шару від 15 до 40 мм), стійки можна використовувати в різних положеннях, крім того, випускають “багатоповерхові” стійки, які встановлюють одна на одну, для збільшення товщини шару.
- “Зірочки/коліщатка” – універсальний фіксатор, що являє собою кільце із зубцями різного діаметру, в центрі затискний замок, що дає змогу стопорити арматуру як вертикально, так і горизонтально. Здебільшого застосовується під час заливання огороджувальних конструкцій, колон, стовпів, з арматурою перетином від 4 до 20 мм.
- “Кубики” – горизонтальні фіксатори, зручні своєю багатофункціональністю, один кубик дає чотири різних шари (35-80 мм), залежно від використовуваної сторони корпусу. Діаметр арматури – від 4 до 32 мм, сфера застосування, як у стільчиків.
- “Кісточки/метелики” – теж горизонтальна підставка, що дає змогу змінювати товщину шару установкою на певний бік, діаметр арматури – від 25 до 40 мм.
- “Опори” – круглі, квадратні або прямокутні горизонтальні фіксатори, що дозволяють отримати шар від 25 до 80 мм, під арматуру від 4 до 32 мм. Для сипучих основ – спеціальні, посилені опори з круглою платформою більшого діаметра. Також випускають окремі підставки (підкладки) під фіксатори, що встановлюються на сипучих основах.