Якщо ви вирішили самостійно виконувати будівельні роботи, то над розрахунком опалубки перекриття доведеться трохи подумати.
Особливості розрахунку опалубки перекриттів
- Висота між підлогою та стелею – менше 4,5 метра. При товщині перекриття менше 0,4 м монтаж конструкцій здійснюється за допомогою телескопічних стояків, які мають стандартні розміри. Вибір виробів залежить від необхідної висоти.
Орієнтовний розрахунок числа стійок опалубки визначається як 1 штука на 1 м2 площі перекриття. У такому разі максимальне навантаження на елемент складе 1500-2000 кг, буде передбачений необхідний запас міцності.
Для забезпечення стійкості кожної стійки потрібна одна тринога. Фахівці не рекомендують економити на цих елементах та проводити установку з перепустками. Також потрібні дерев’яні балки, що фіксуються за допомогою унівилок, їх кількість аналогічна кількості стійок. Розрахунок таких елементів опалубки проводиться у співвідношенні 3,5 погонних метрів на 1 м2 площі.
Необхідна кількість фанерних листів визначається шляхом розподілу площі перекриття на розмір листа. Отримане значення множиться на 1,1 (з урахуванням підрізання). Стандартні елементи виробляються розміром 122*244 см, у деяких випадках – 150*300 см.
- Висота між стелею та опалубкою – 4,9-6 метрів. Якщо товщина перекриття не перевищує 0,3 метра, пристрій опалубки встановлюють за допомогою веж-тур. Розрахунок здійснюється у співвідношенні 1 виріб на 9 м2 площі, він встановлюється за кутами кожного квадрата 3*3 м.
Кількість балок та фанери визначається за аналогією з вибором конструкцій для висоти до 4,5 метра.
- Відстань між підлогою та стелею – більше 6 м. У таких випадках використовують об’ємну опалубку. Розрахунок системи перекриття зі з’єднанням «чашка – замок» здійснюється у кілька етапів.
Спочатку визначають число стійок, необхідне для набору висоти 3 метри:
Nст300 см = Н/3.
Н = Н1 – Нб – Нуд – Нод, де вказуються висоти:
- Н1 – між підлогою та стелею;
- Нб – балки 40 см;
- Нуд – унівилки-домкрата (приймається 50 см);
- Нод – опори-домкрата (приймають 50 см).
Можуть використовуватися стійки висотою 100, 150, 200 см або унівилки-домкрати та опори-домкрати розміром 75 см.
Кількість осей обчислюється у такий спосіб:
Nо = (В/Lр+1)*(L/Lр+1), де:
- L – довжина опорної частини, см;
- В – ширина майданчика, см;
- Lр – довжина ригеля, розташованого в горизонтальній площині (рівна 150 см).
Розрахунок об’ємної опалубки перекриттів
Конструктивні особливості обладнання забезпечують можливість розподілити рівномірно і точно навантаження на всі частини. Отримані значення В/Lр та L/Lр округляють до цілих чисел у бік зменшення.
Розрахунок кількості ригелів опалубки перекриттів на 1 рівень: Nр = (В/Lр)(L/Lр+1) + (В/Lр+1)(L/Lр), де всі показники аналогічні попередньому розрахунку.
Кількість ярусів визначається так: Nяр = Nсо + 1, де Nсо – стійки на осі.
Необхідну кількість опор- та унівилок-домкратів знаходять за формулою Nв = Nсо – 1, при цьому
Nсо – кількість стійок на осі.
Розрахунок необхідного значення балок та фанери опалубки перекриттів проводиться відповідно до вказівок з першого опису (для висоти 4,5 метра). Товщина дерев’яних плит залежить від параметрів конструкції. Щоб виключити обвал системи, рекомендується кріпити фанеру до балки саморізами.