Діаметр композитної арматури. Рівнозначна заміна

Композитна арматура | 0 коментарів

У будівництві використовується композитна арматура із різним діаметром. Рівнозначна заміна – це поняття, яке вводять для того, щоб визначити скільки потрібно використовувати сталеву арматуру для того, щоб замінити її композитною. Будівельна арматура призначена для розтягування бетонної заливки та запобігає її розтріскуванню.

Міцність арматури на розтяг вимірюється в мегаПаскалях (МПа). Цей показник має назву – межа міцності при розтягуванні. Якщо на арматуру діятиме напруга, яка буде більшою за її власну межу, вона просто порветься. Варто відзначити, що при наданні навантаження на сталеву або композитну арматуру графіки їх руйнування (розривання) виглядають по-різному.

Рівнозначна заміна композитної арматуриКомпозитна арматура руйнується поступово, залежно від того, який на неї чинився тиск. Графік її руйнування має вигляд прямої із залежністю від наданої напруги. Щодо сталевої арматури, то при її руйнуванні графік – це крива. Арматура рано чи пізно втрачає міцність і починає різко розтягуватися.

Рівнозначна заміна – це заміна звичайної сталевої арматури на композитну, яка має інший діаметр, причому таку ж міцність на розтяг. Таким чином виникає ще одне поняття, таке як “рівноміцний діаметр”. Купити композитну арматуру аналогічну до сталевої, можна виходячи з її діаметра.

Варто зазначити, що спосіб рівноправної заміни не може бути повністю правильним і точним, тому що при заміні сталевої арматури на композитну варто враховувати безліч факторів, а не лише її діаметр. Пов’язано це з тим, що композитні види арматури, наприклад, виготовлені зі скловолокна, мають різні характеристики при нагріванні порівняно зі сталевою арматурою. Для визначення рівноміцної заміни використовують певну таблицю, в якій вказані діаметри двох видів арматури по відношенню до їхньої міцності на розтяг.

Якщо у склопластикової арматури модуль пружності в 4 рази менший, ніж у металевої, то для заміни її необхідно брати в 4 рази більше. Здатність твердого тіла деформуватися при додатку до нього зусилля називають модулем пружності. Цей термін включає кілька фізичних величин. Розрахуємо діаметри матеріалів за рівнозначної заміни. Якщо композитного матеріалу необхідно в 4 рази більше, використовуючи формулу площі кола отримуємо, що для заміни металевої арматури діаметром 10 мм потрібно склопластик діаметром 20 мм.