Фіксатори для арматури- це спеціальні закладні деталі, що використовуються для формування в бетоні захисного шару з певною товщиною. Арматурні фіксатори зазвичай виготовляються з поліетилену методом лиття під тиском. Їх правильна назва: фіксатори захисного шару арматури. Їх призначення: просторова фіксація арматурних стержнів, арматурних каркасів і армуючих сіток в середовищі бетону з метою забезпечення необхідного захисного шару в результуючої залізобетонної конструкції. Захисний шар бетону це товщина шару бетону від межі елемента до найближчої поверхні арматурного стрижня.
Необхідність застосування фіксаторів захисного шару обумовлена їх властивостями:
- створюють захисний шар. У залізобетоні утримують правильне положення каркасів і арматурних сіток;
- полегшують процес бетонування;
- забезпечують підтримку потрібної товщини захисного шару;
- запобігають розтріскування бетону,що викликане викривленням арматури під впливом великих ваг споруд;
- збільшують міцність зведених конструкцій;
- виконують антикорозійну захисну функцію;
- усувають можливість появи контуру арматурної сітки на бетонних поверхнях, а також вихід стрижнів арматури на поверхню.
Форма і вид фіксаторів обумовлені їх призначенням і розташуванням арматури в монолітній конструкції. Існує маса різновидів фіксаторів, але можна виділити кілька основних видів, в залежності від типу споруди:
- Для зведення вертикальних монолітів використовуються фіксатори виду «зірочка».
- Для горизонтального розташування арматури, яке зустрічається при заливці плит перекриттів, підлог і фундаментів, використовують фіксатори «стільчик» і «кубик».
- Фіксатор виду «конус» – це заглушка, призначена для стяжних гвинтів.
- Універсальні фіксатори захисного шару є багатофункціональними.
Пластикові заставні застосовуються для фіксації в просторі всіляких арматурних конструкцій, перед заливкою бетону і забезпечення захисного шару після його застигання.
Підставки під арматуру і стійки для арматури виконують ті ж функції і їх також називають фіксаторами.
Фіксатор “Стільчик”
Залежно від типу і розміру з його допомогою можна створити захисний шар від 15 до 40 мм, при цьому крок зміни ширини дорівнює 5 мм. Кожен фіксатор має один захисний шар, а діаметр арматури може змінюватися від 4 до 16 мм.
Головна область застосування фіксатора для арматури «стільчик» – це заливка горизонтальних площин. Наприклад, бетонні підлоги, плити перекриття, фундаменти та інші горизонтальні ділянки споруджуваного об’єкта. З їх допомогою можна легко отримати захисний шар потрібного розміру.
Іноді краще вибирати виріб «стільчик», яке має 5 ніг, оскільки наявність п’ятої ноги, не дає роз’їжджатися ніжкам фіксатора в сторони при тиску арматурного каркасу і ходьби по ньому будівельників, як у випадку зі стільчиком з 4 ніжками. При зведенні конструкції на сипучих поверхнях виникає необхідність придбати додатковий фіксатор «Підстава», який запобіжить зануренню ніжок стільця. Так само це необхідно, якщо під ніжками розташовуються вироби для гідроізоляції, щоб виключити пробиття їх ніжками виробу. Є безліч різновидів даного виду фіксаторів, вибір яких обумовлений показниками конкретної споруди.
Фіксатор “Зірочка”
Цей вид фіксаторів є найбільш поширеним. Найчастіше його використовують при зведенні стін, але за допомогою такого фіксатора можна зводити і інші вертикальні об’єкти. У даного елемента є гнучкі губки, за рахунок чого вони можуть застосовуватися для арматури різного діаметру, але при цьому призначені тільки для однієї товщини захисного шару. В основному застосовується при заливці огороджувальних конструкцій, колон, стовпів, з арматурою перетином від 4 до 20 мм.
Фіксатор “Конус”
Запобігають можливості попадання бетону всередину трубки-обмежувача, оскільки забезпечує щільний контакт захисної трубки з опалубною поверхнею. При спробі економії на фіксаторі можна позбутися стяжного болта при демонтажі опалубки, вартість якого значно перевищує витрати на фіксатор. «Конус» використовується з трубами ПВХ і ПНД і встановлюється на кінці обмежувальної трубки стяжки. Необхідно врахувати, що для монтажу одного стяжного гвинта потрібні два конуси. Особливість «конуса» полягає в тому, що після зняття опалубки допускається його повторне використання.
Замість стяжних болтів для кріплення опалубки можна використовувати просту арматуру разом зі спеціальними зажимами. Це дозволяє не робити трубки для стяжки, а отже не потрібне використання фіксаторів у вигляді конусів.
Фіксатор “Кубик”
Фіксатор «кубик» застосовується для будівництва фундаментів, плит перекриттів, промислових підлог, зведенні мостів. Перевертаючи корпус фіксатора, одержуємо один з необхідних захисних шарів. Цей продукт розрахований на чотири захисних шари різних по товщині, при максимальному діаметрі арматури 40 мм.
Багаторівневі фіксатори
Унікальна конструкція цього виду фіксаторів допускає з’єднання кількох фіксаторів, між собою. Це дозволяє розміщувати кілька рядів арматури на різних висотах. Кожен наступний фіксатор збільшує параметри захисного шару. Середня витрата становить 4-6 шт / м2.
Часто конструкція арматурних фіксаторів виду «Стільчик» і «Кубик» передбачає можливість використання їх для багаторівневих конструкціях. В цьому випадку у верхній частині фіксатора передбачені пази для ніжок фіксатора наступного рівня.