Склопластикова арматура, являє собою склопластикові стрижні діаметром від 4 до 18 мм, з ребристою поверхнею спіралеподібного профілю, складається зі склоровінгу, пов’язаного полімером на основі епоксидної смоли. Її необхідно застосовувати в промислово-цивільному, дорожньому будівництві, а також в бетонних конструкціях замість традиційної сталевої арматури. Важливо відзначити, що застосування склопластикової композитної арматури збільшує термін служби конструкцій (в першу чергу – фундаментів) в 2 – 3 рази в порівнянні з застосуванням металевої арматури, особливо при впливі на них агресивних середовищ, в тому числі що містять хлористі солі, луги та кислоти. Високоякісна склопластикова арматура може використовуватися для різних типів фундаментів – плитних, стрічкових, стовпчастих. Тип фундаменту і параметри вибираються в залежності від несучої здатності грунту і навантаження на фундамент.
Розрахунок кількості арматури для плитних фундаментів
Для плитного фундаменту потрібно використовувати тільки арматуру з ребристою поверхнею і діаметром не менше 10 мм, якщо це металева, або не менш Ф6 АКС (склопластикова). Від діаметра арматури залежить міцність всієї конструкції: чим товще арматура, тим міцніше. При виборі її товщини варто орієнтуватися на вагу будинку і тип ґрунту. Якщо грунт щільний, тобто має хорошу несучу здатність, то під навантаженням від будинку він буде менше деформуватися і від плити потрібна менша стійкість. Другий фактор – це вага будинку. Чим він більший, тим більше навантаження на плиту і більше її деформація. Якщо ви будуєте легкий дерев’яний будинок на хорошому грунті, то для армування плити досить буде арматури діаметром 10 мм. Якщо важкий будинок на слабкому грунті – то арматуру треба використовувати товсту 14-16 мм. Крок сітки арматурного каркаса плити зазвичай становить 20 см, при такому кроці на фундаменті 6х6 м треба укласти 31 пруток уздовж і стільки ж поперек, разом 62 прутка. Поясів армування біля плити треба робити два – верхній і нижній, тому загальна кількість прутків буде 124 штуки, при довжині прутка 6 м отримуємо витрату 124 х 6 м = 744 погонних метра арматури. Крім цього верхню сітку арматури треба з’єднати з нижньою, це з’єднання робиться в місцях перетину поздовжніх і поперечних прутків арматури. Таких сполук буде 31 х 31 = 961 штук. Якщо товщина плити становить 20 см, а каркас арматури знаходиться в 5 см від поверхні, то на кожне з’єднання потрібен пруток арматури завдовжки 10 см (20 см товщини мінус 5 см знизу і зверху). На всі з’єднання буде потрібно 0,1 х 961 = 96,1 метра арматури. Загальна кількість арматури на весь плитний фундамент складе 744 м + 96,1 м = 840,1 погонних метра.
У разі використання склопластикової арматури оптимальним варіантом є використання хомутів і стяжок із пластику (використовуються також в проведенні телекомунікаційних мереж і електропроводки).
Розрахунок кількості арматури для стрічкового фундаменту
Висота стрічкового фундаменту зазвичай значно більше його ширини: наприклад, ширина 30-40 см, висота 70 см. У цьому випадку стрічка набагато менше, ніж плита, схильна до вигину, тому в стрічковому фундаменті можна використовувати арматури меншого діаметра. При будівництві індивідуальних будинків в основному використовується металева арматура 10-12 мм, рідше 14 мм. Ще одна особливість стрічки – це використання лише двох поясів армування незалежно від висоти фундаменту. У верхній і нижній частинах стрічки в 5 см від поверхні бетону укладають поздовжні прутки арматури, вони і беруть на себе навантаження при деформації стрічки. Вертикальні і поперечні прутки арматури не несуть навантаження, їх роблять з тонкої і гладкої арматури. При ширині стрічкового фундаменту 40 см досить використовувати всього чотири поздовжніх прутка – два зверху і два знизу. Рідше використовується армування по три і чотири прутка в кожному поясі. Таке посилення виправдано на слабкому або рухомому грунті або при будівництві масивних будинків. Найоптимальнішим варіантом при стрічковому фундаменті є використання склопластикової арматури АКС Ф6, Ф7 для одноповерхових будинків, і АКС Ф8, Ф10 для двоповерхових будинків і будинків з мансардою.
Загальна довжина стрічки фундаменту під будинок 6 на 6 м з однієї внутрішньої несучою стіною складе 30 м (24 м периметр зовнішніх стін + 6 м під внутрішньою). Витрата ребристою арматури для поздовжнього армування в 4 прута складе 30 м х 4 = 120 м. Вертикальні і поперечні прутки можна встановлювати з кроком 0,5 м. При ширині стрічки 30 см і висоті 70 см з урахуванням відступом від поверхні фундаменту в 5 см на кожне з’єднання буде потрібно 1,6 м гладкої арматури діаметра 6 мм (або стеклопластиковой арматури АКС Ф4, Ф5). Таких сполук буде 61 штука, загальна витрата гладкої арматури буде 97,6 м. Кожне таке з’єднання має 4 зв’язки арматури. На одну в’язку потрібно 30 см в’язального дроту, тому загальна витрата в’язального дроту на стрічковий фундамент складе 0,3 м х 4 х 61 = 73,2 м.
Розрахунок кількості арматури для стовпчастого фундаменту
Для армування стовпчиків досить металевої арматури діаметром 10 мм або склопластикової арматури Ф6 АКС. Для вертикальних прутків використовується ребриста арматура, горизонтальні прутки використовуються тільки для того, щоб зв’язати їх в єдиний каркас. Зазвичай арматурний каркас для стовпчика складається з 2-4 прутків, довжина яких дорівнює висоті стовпа. Якщо діаметр стовпа великий (більше 20 см), то треба використовувати більше, рівномірно розподіляючи їх всередині стовпа. Для армування 2-метрового стовпа діаметром 20 см можна обмежитися чотирма прутами з арматури діаметра 10 мм (або АКС Ф6), які розташовані на відстані 10 см один від одного і перев’язані в чотирьох місцях гладкою арматурою діаметром 6 мм (АКС ф4-5). Витрата ребристої арматури на один стовп складе 2 м х 4 = 8 м; довжина гладкої 0,4 м х 4 = 1,2 м. При необхідній кількості стовпів 30 шт загальна витрата ребристої арматури буде 8 м х 30 = 240 м, а гладкою 1,2 м х 30 = 36 м.
В одному стовпі є чотири горизонтальних прутка, кожен з яких кріпиться до чотирьох вертикальних, тому для в’язки арматури на кожен стовп необхідно 0,3 м х 4 х 4 = 4,8 м в’язального дроту. На весь фундамент з 30 стовпів буде потрібно 4,8 м х 30 = 144 м.