Композитна арматура використовується не лише в будівництві: з неї виготовляють опори для рослин, каркаси теплиць та огорожі.
Ціна композиту дешевша, ніж металевого. Він не псується від вогкості і менше гнеться при тривалих деформаціях: зігнуті опори для теплиці після виймання з землі випрямляться, взимку займуть менше місця при зберіганні.
Тепличні каркаси
Збирати і розбирати теплицю або парник зі склопластикових прутів швидше, ніж металевих. Плануєте прибирати конструкцію взимку – ось додаткова перевага композитного армування.
Зазвичай з прутів роблять обрешітку, а зверху на решітку кріплять поліетиленову плівку. Якщо використовувати більше арматури, то вийде каркас для полікарбонату або старих рам.
Найпростіший каркас виходить із зігнутих прутів. Їх встромляють у землю або дерев’яну основу, щоб вийшли дуги. На дуги натягується плівка. Щоб зігнуті прути міцніше трималися в землі, їх прив’язують до попередньо вбитих у землю кілків: дерев’яних, металевих, склопластикових.
Склопластикові прути важать у 2-3 рази менше, ніж металеві. З них легше виготовити високу обрешітку для парника або теплиці.
Міцність конструкції залежить від відстані між вертикальними та горизонтальними елементами. Для розбірної конструкції достатньо півтора метра, а якщо в’язати на відстані 30-50 см, каркас простоїть довго. Витримає і плівкове покриття, і полікарбонат.
Армування бетону
У деяких дачників виникають сумніви: чи підійде новий матеріал для будівництва будинку. Може, арматура з часом зламається, або скло розчиниться в бетоні від вогкості. Хвилюватися не варто. Композитне скловолокно міцніше за метал. Скляні волокна відповідають за його міцність, а пластикові – за гнучкість. Щоб отримати стрижень арматури, розплавлені заготовки з обох матеріалів розтягують, а потім запікають у такому вигляді. Скляні та пластикові волокна змішуються і укладаються вздовж стрижня. Це дає одночасно міцність і довговічність.
Склопластик поводиться зовсім інакше, ніж звичайне віконне або пляшкове скло: він не б’ється при падінні з висоти і не втрачає своєї міцності в бетоні з роками.
Композитна арматура не потребує зварювання. Сегменти з’єднуються скловолокнистими кріпленнями, пластиковими хомутами, навіть металевим дротом. Залежить від призначення конструкції і можливостей будівельника.
Композитна арматура підходить для всіх видів робіт з бетоном:
- Армування фундаменту для будинку, лазні або гаража;
- Армування монолітних бетонних стін;
- Армування бетонного каркасу цегляної та блокової кладки;
- Заливка стяжки підлоги всередині приміщень, бетонних підлог, відкритих майданчиків.
Розрахунки конструкції склопластикової арматури проводять як для бетону: за кількістю, формою, товщиною елементів. При навантаженнях на зсув міцність арматури залежить від кріплення – при будівництві фундаментів і стін краще купувати спеціальний кріпильний матеріал.
Опори для рослин
Найпростіший варіант використання склопластикових прутів. Роблять опори у вигляді одиночних кілків, з’єднаних пучків або ґратчастих шпалер.
- 0,6-0,8 м – троянди, петунії, зелений горошок;
- 1,0-1,5 м – томати, огірки, гарбузи
- 1,5-2,0 м – малина, смородина, виноград.
Зовнішній вигляд опори точно такий же, як у металевої або дерев’яної. Але скловолоконна арматура навіть красивіша. Її не страшно залишати на зиму в землі: основа не згниє. Але треба вбивати прути глибше, щоб опора не розгойдувалася.
Паркани та огорожі
Арматура буває білого (найпоширенішого), жовтого, чорного, зеленого, червоного кольорів і не потребує фарбування. Використовуйте прути під опорами для сітки для огорожі або для химерних ґратчастих парканів. Робіть тини, огорожі для зменшення проникності живоплотів, ґратчасті огорожі для витких рослин. Міцність огорожі залежить від кількості використаного матеріалу. Якщо додати фундамент і добре закріпити його, скловолоконна арматура створить повноцінну огорожу.