В останні роки на будівельному ринку з’явилася альтернатива традиційній металевій арматурі – композитний аналог. Сталева арматура відома своєю надійністю, що робить її одним з найпоширеніших матеріалів для армування бетонних конструкцій. Однак скловолоконна арматура у фундаментах, завдяки своїм інноваційним властивостям, починає привертати все більше уваги.
Особливості композитної арматури
Композитна арматура – це аналог металевих прутів. Для виготовлення такої продукції використовують скловолокно, високоміцний пластик, базальт, арамід, вуглець та інші матеріали. Волокна виготовляються з діаметром 4-12 мм у бухтах по 100 м, просочуються термореактивними смолами (епоксидною, епоксидно-діановою, вініл-ефірною) і запікаються в спеціальних печах. Для посилення адгезії до бетону на поверхню композитного стрижня наносять спіралеподібні ребра.
Переваги композитної арматури:
- Менша питома вага. Якщо взяти прутки зі сталі та склопластику однакової довжини та діаметру, то вага композиту буде в рази меншою, що важливо при реалізації певних будівельних проектів.
- Стійкість до корозії. На скловолокнистому матеріалі не можуть розвиватися корозійні процеси. Він також не схильний до гниття..
- Хімічна стійкість. Матеріал стійкий до впливу агресивних середовищ.
- Широкий температурний діапазон використання. Тут значення досить вражаюче – від -60 до +100 градусів за Цельсієм.
- Простота і зручність транспортування. Скловолоконна арматура поставляється в невеликих бухтах, які характеризуються компактністю.
- Швидкий монтаж. Для різання композитного матеріалу можна використовувати болгарку. Що стосується з’єднань, то в таких випадках використовуються пластикові хомути.
- Радіопрозорість. Цей вид армування дозволяє звести нанівець виникнення перешкод на шляху радіохвиль.
- Економічна вигода. Композитні вироби меншого діаметру можуть замінити сталеві прути більшого діаметру, що, природно, знижує вартість проектів.
- Не належить до класу провідників. Скловолокно не проводить електричний струм, що робить його кращим варіантом для певних проектів.
Недоліки композитної арматури:
- Низький модуль пружності. Склопластикові вироби не рекомендується застосовувати при зведенні несучих конструкцій. Річ у тім, що облаштувати зварні шви на такому матеріалі не вийде.
- Істотна втрата первинних якостей при нагріванні. Під впливом високих температур у композитної арматури погіршуються характеристики міцності.
Особливості металевої арматури
Металевий арматурний прокат широко застосовується під час будівництва житлових і виробничих будівель, промислових споруд, опор, дорожніх покриттів. Виготовляються у вигляді сталевих прутів з гладкою або рифленою поверхнею перетином 6-40 мм. Металева арматура класифікується за конфігурацією виробу, стійкістю до різних навантажень і способом їх розподілу, принципом роботи, технологією виготовлення.
За призначенням сталеві стрижні поділяються на такі види:
- Монтажні. Використовуються при виготовленні каркасів.
- Розподільні. Прути, призначені для рівномірного розподілу навантаження і утримують конструкцію в певному положенні.
- Робочі. Стрижні з високою стійкістю до навантажень на розтягнення і зісковзуючих впливів. Використовуються при влаштуванні фундаментів, виготовленні балок, ригелів.
- Анкерні. Закладні складальні одиниці, що вбудовуються в будівельні конструкції, технологічні та інженерні апарати, трубопроводи.
Переваги металевої арматури:
- Широкий діапазон діаметрів. Сталеві стрижні можуть мати діаметр від 3 до 80 мм, що дозволяє підібрати найбільш підходящі і використовувати їх в абсолютно будь-якому проекті без обмежень.
- Тривалий термін служби. Термін служби сталевих прутків становить понад півстоліття за умови відсутності контакту з водою і хімічним середовищем.
- Хороші показники згинання. Металеві вироби мають в 4 рази більшу еластичність, ніж склопластикові. Показники вигину також знаходяться на високому рівні і значно перевершують композитні аналоги.
- Доступність. Вироби зі сталі в широкому асортименті представлені на будівельному ринку.
- Різні способи монтажу. Металеву арматуру можна в’язати дротом, скріплювати хомутами або з’єднувати за допомогою зварювання.
- Екологічність. Не має негативного впливу на організм людини і навколишнє середовище.
- Адгезія з бетоном. І розчин, і арматура мають однаковий коефіцієнт лінійного розширення, в результаті чого утворюється міцний тандем у вигляді армованого бетону.
- Стійкість до негативних температур. Сталеві прути дозволяється встановлювати в регіонах з суворими кліматичними умовами, оскільки їх структура залишається незмінною.
Недоліки металевої арматури:
- Обмеження по довжині. Максимальна довжина сталевих арматурних стержнів – 11,7 м (дуже рідко 12 м).
- Висока питома вага. Для навантаження і транспортування матеріалу потрібен спеціалізований автотранспорт.
- Схильність до корозії. Під впливом агресивного середовища або води сталь руйнується, про що свідчить швидкість корозії – від 0,1 до 1,5 мм на рік.
Сталева арматура має довгу історію використання та широкий спектр застосування. Вона характеризується міцністю, доступністю та відносно низькою вартістю. Однак корозія та важкість матеріалу можуть бути недоліками, особливо в умовах високої вологості або агресивного середовища.
З іншого боку, композитна арматура українського виробництва є новим трендом у будівництві. Вона особливо приваблива для проектів, які вимагають мінімізації ризику корозії, наприклад, при армуванні фундаментів.
Вибір між композитною та металевою арматурою вимагає ретельного аналізу та врахування всіх факторів. Рішення повинно ґрунтуватися на специфіці кожного проекту з урахуванням вимог до міцності, корозійної стійкості, ваги конструкції та бюджету.