Формування монолітних конструкцій – фундаментів, стін, колон, перекриттів тощо – здійснюється шляхом заливки бетонного розчину в заздалегідь підготовлені форми. Застигаючи, він набуває заданої форми і набирає міцності. Варто зазначити, що ці процеси відбуваються хоч і одночасно, але нерівномірно. Точніше, частини бетонної маси, розташовані ближче до крайніх точок і площин, тверднуть швидше, а ті, що всередині – повільніше. Як наслідок, зовні монолітна конструкція виглядає готовою вже на другий день після заливки, а внутрішня готовність настає в середньому через 4 тижні. При такій великій різниці товщина бетону повинна утримуватися в опалубці протягом певного періоду часу, в залежності від зовнішньої температури, вологості та інших факторів. Недотримання цього терміну може призвести до розтріскування і навіть обвалення напівзатверділої конструкції. Звісно, такого результату ніхто не хоче, тому і виникають питання “Скільки часу повинен стояти бетон в опалубці?” і “Коли знімати опалубку після заливки бетону?”.
Отже, процес твердіння бетону – це складний і незворотній процес, який можна розділити на два основні етапи:
- Схоплювання. За сприятливих температурних умов може тривати від кількох годин до доби. За цей час розчин стає нерухомим і набуває ту конфігурацію, яку йому надали. Свіжий розчин навіть після заливки піддається корекції, в цей час ще можна виправити недоліки. Коли схоплювання завершиться, наступні маніпуляції вже не матимуть ефекту.
- Набирання міцності. Цей етап триває довше, ніж налаштування. Верхню межу в цьому випадку визначити практично неможливо. Наприклад, протягом місяця розчин набуває міцності до 98,0%. В цей час бетон набуває необхідної форми і відбуваються подальші хімічні реакції, в яких важливу роль відіграє вода. Її дефіцит може призвести до того, що бетон вийде пухким, з великими порами і тріщинами.
Температура також є важливим фактором для кристалізації. При створенні оптимальних умов можна значно скоротити її період, що часто практикується на заводах з виробництва залізобетону. В результаті вироби стають міцними через 6-10 годин, після чого їх можна виймати з форми.
Вплив температури повітря на застигання бетону
За температури повітря +5°C бетон стрічкового фундаменту набуває 70% марочної міцності за 4 тижні. За стійкої погоди при температурі +10°C розпалубні роботи можна проводити через 14-15 днів після заливки бетонної суміші, +30°C – через 3-5 днів. Знімати опалубку з довгих і масивних стрічкових фундаментів і армопоясів рекомендується, дочекавшись набору 80-85% марочної міцності.
Для плитних фундаментів і перекриттів терміни набору розпалубної міцності вищі, ніж для стрічкових фундаментів, і вони дорівнюють:
- +1°C – 28 днів;
- +10°C – 21 день;
- +15°C – 15 днів;
- +20°C – 9 днів;
- +25°C – тиждень.
Вплив водоцементного співвідношення на застигання бетону
Крім температури навколишнього середовища і відносної вологості, на час, через який можна знімати опалубку з бетонних і залізобетонних виробів і конструкцій, впливає водоцементне відношення (В/Ц) бетону.
Залежність часу досягнення оптимальної міцності бетону від В/Ц:
- мінімальне співвідношення 4:10 – влітку, за оптимальних кліматичних умов і вологості, опалубку можна знімати через тиждень;
- співвідношення 6:10 – через тиждень після заливки бетонної суміші матеріал матиме лише 64% міцності;
- максимальне співвідношення 7:10 – семиденний період затвердіння дозволить матеріалу набрати 63% міцності.
Демонтаж опалубки
Демонтаж опалубки фундаменту слід починати після того, як розчин досягне необхідного відсотка від нормованого значення. Багато будівельників знімають опалубку з фундаменту поетапно, тобто в зворотному порядку. Однак важливо не забувати, що категорично заборонено використовувати для демонтажу будівельну техніку, оскільки існує велика ймовірність пошкодження бетонної поверхні. Оскільки неможливо точно визначити набір міцності бетону, будівельники чекають кілька додаткових днів, перш ніж знімати опалубку з фундаменту.
Зняття опалубки після бетонування здійснюється з дотриманням наступних правил:
- Демонтаж турів, вишок, а також опорних балок краще відкласти на завершальний етап.
- Всі елементи слід змастити спеціальним складом для зменшення зчеплення з бетоном. Демонтаж щитів і елементів стійок проводиться обережно, щоб не пошкодити поверхню бетону і мати можливість повторного використання опалубного обладнання.
- Вирішивши, коли знімати опалубку, роботи проводять зверху вниз і по горизонталі. При цьому варто пам’ятати, що на кутах конструкції бетонна суміш схоплюється швидше, тому кріплення тут демонтують в першу чергу.
- Якщо ви точно знаєте, коли знімати опалубку з фундаменту, то одночасно з процесом зняття опалубних конструкцій дозволяється приступати до монтажу інших елементів будівлі.
Пам’ятайте: якщо ви сумніваєтеся або не знаєте точно, через який час можна знімати опалубку після заливки бетону, то дотримуйтеся інтервалу в 28 днів. Це стандартний час для досягнення будь-яким бетоном повної міцності.