Установка опалубки перекриттів може відрізнятися за різними параметрами, що характеризується типом виробу і особливістю проведення робіт. У даній статті ми розглянемо види опалубки для перекриттів, а також опишемо докладну інструкцію з монтажу.
Види виробів для перекриття
Всі роботи по установці опалубки перекриттів призначаються для зведення будівель або будинків монолітним способом. При здійсненні робіт важливо дотримуватися правил і рекомендацій, щоб забезпечити міцність і стійкість конструкції. Технологія монтажу опалубки повинна проводитися працівниками або фахівцями в даній області.
Перш, ніж перейти до установки опалубки перекриття, важливо розглянути параметри і види даного типу виробів. Існують такі типи конструкцій:
- на клінічних лісах;
- опалубка на чашкових лісах;
- на об’ємних чашах;
- опалубка на стійках телескопічних.
Для стійок телескопічних, що зроблені зі сталі, опалубку застосовують тоді, коли висота перекриття становить не більше 4,6 метра. При зведенні конструкції більшої висоти важливо застосувати об’ємну опалубку перекриттів. В даному випадку, установка призначається для перекриттів монолітних, зроблених із залізобетону, при висоті в 20 метрів і товщині до 70 см. Для такого виду опалубки необхідно використовувати вертикальні стійки, вставки, домкрати, ригелі та інші з’єднувальні елементи. Всі роботи по монтажу і демонтажу не є складними.
Особливості установки телескопічної опалубки перекриттів полягають у фіксації триноги в основі, що підтримує всю конструкцію. При цьому, технологія монтажу здійснюється за допомогою спеціальних щитів. Вони виготовляються з фанери, що має водостійкі властивості. Фактично, щити з фанери є основними предметами для збірки опалубки.
Інший тип конструкції здійснюється на клинових лісах, які застосовуються для монтажу перекриттів багатоповерхового будинку. Вони можуть використовуватися і в інших цілях, однак, замість фанери на них укладають підмостки і фіксуються сходи, що необхідно для підйому працівників. Ліси клинові мають прототип конструкції, що складається з стійок горизонтальних і вертикальних. Вони можуть з’єднуватися під різними кутами, що дозволить якісно виконати роботи на важких майданчиках.
Технологія установки опалубки перекриття на чашкових лісах полягає в установці конструкції у формі рами. Даний метод відрізняється від попереднього тим, що варіант з’єднання стійок необхідно робити чашковим методом. Це дозволить встановити на одному рівні від 1 до 4 деталей в 1 чаші.
Особливості збирання опалубки для балочного перекриття
Технологія проведення монтажу опалубки перекриття передбачає використання балок, зроблених із залізобетону. Вони виконують основне навантаження будівлі. До робіт потрібно приступати після закінчення монтажу колон.
В першу чергу, балки кріпляться в спеціальні пази, які розташовані в опалубній конструкції колон. Після цього, можна приступати до установки телескопічних стійок, однак, важливо пам’ятати про допустимі висоти. Всі опорні елементи рекомендується встановлювати на триноги, які скріплюються ригелями, що підвищить стійкість балочного перекриття.
Далі, приступають до монтажу стінок опалубки, які важливо скріпити між собою і дном, використовуючи спеціальні кріпильні деталі. Додатковим елементом зміцнення є настил балок з дерева. Під них також важливо встановити телескопічні стійки для опалубки перекриттів. Останнім етапом робіт є монтаж щитів з боків опалубки і укладанням армуючого каркасу. В такому випадку, необхідно додатково перевірити такі аспекти:
- кінцеву процедуру юстирування опалубки;
- перевірку рівня балок перекриття та інших елементів;
- встановити наявність провисів або прогинів, які важливо усунути.
Особливості установки опалубки без монолітних балок
Схему монтажу опалубки за цією технологією можна порівняти з особливостями установки для балочного перекриття. Однак, цей спосіб є більш простим, оскільки немає необхідності в установці додаткових огорож, призначених для заливки балок монолітних. Слід знати, що для складання опалубки важливо дотримуватися вимог і правил, які визначають відстань установки опорних стійок.
Фахівці рекомендують дотримуватися таких правил з визначенням товщини і відстані між перекриттями:
- Крок установки повинен бути не більше 2 метрів, якщо висота перекриття має до 230 мм.
- Крок в 1,7 метра використовується для перекриттів товщиною в 28 см.
- Якщо перекриття має близько 320 мм, то стійки радиться ставити через кожних півметра.
При установчіх роботах потрібно пам’ятати, що відстань між стійками, описана вище, має максимальні показники. Тому, крок між опорами рекомендується трохи зменшити. Як щити для конструкції опалубки перекриттів можна використовувати фанеру, пластик та інші будівельні матеріали. Важливо знати, що для отримання поверхні хорошої якості важливо застосовувати вироби ламіновані. Якщо планується використовуватися фанера, то важливо щоб вона була вологостійка.
Особливості установки опалубки з пінополістиролу
Подібна схема монтажу має деякі нюанси, які важливо пам’ятати при установці опалубки. Схема конструкції розрахована на певні порожнини, які призначені для формування несучих балок з залізобетону. Це дозволить зменшити обсяг робіт. При цьому у всіх деталях опалубки є спеціальні ніші, через які можна прокласти різні комунікації, такі як каналізацію, водопровід, електрику.
Приблизна схема створення опалубки для монолітного перекриття з пінополістиролу не представляє певні труднощі, так що в процесі робіт може брати участь 2 або 3 людини. Технологію монтажу радиться починати з установки стійок і несучих балок.
Важливо знати, що напрямок балок має бути перпендикулярним щодо положення щитів і перфорованого металевого профілю, який дозволить посилити несучу здатність. Якщо через опалубку потрібно провести необхідні комунікації, то можна вирізати отвір в стінці, при цьому область стику важливо герметизувати.
Особливості проведення робіт з демонтажу
Параметри виконання демонтажу опалубки можуть залежати від різних факторів, які визначаються деякими нормативними і проектними документами. В даному випадку виконання термінів, залежить від деяких факторів:
- марки використовуваного бетону;
- пори року, коли здійснюються установчі роботи;
- товщини і параметрів перекриття.
Як правило, в літній час знімати опалубку можна буде вже через 3 або 4 дня, але продовжувати будівельні роботи рекомендується тільки після 3 тижнів. Взимку терміни висихання бетону збільшуються, що залежить від сирої і холодної погоди. Сутність демонтажу опалубки полягає в найбільш простому розбиранні деталей. Якщо в конструкції є спеціальні падаючі головки, то процес демонтажу значно спрощується.
Також, застосування таких деталей дозволить частково провести роботи, але, можливо одночасне зняття опалубки перекриттів. Визначити час зняття конструкції можна, якщо прорахувати рівень міцності бетону, показник якого повинен становити від 70 відсотків.
Як зробити опалубку для перекриття: покрокова інструкція
У подібній ситуації ми розглянемо особливості зведення опалубки для монолітних перекриттів. Вони часто застосовуються в нинішньому будівництві. Якщо в процесі робіт використовувати якісні матеріали, виготовлені за новітніми технологіями, то це дозволить зменшити вагу конструкції, параметри навантаження, що скоротить витрати на будівництво.
Якісне виконання робіт забезпечує правильну установку опалубки, адже заливка і формування фундаменту не є складним процесом. Як правило, будівельники користуються кількома варіантами використання опалубки, деякі з яких пропонують придбати готову конструкцію, а другі вважають за краще все зробити своїми руками.
Важливо знати, що опалубку для плити перекриття роблять таким методом: збирають каркас із стійок вертикальних, які скріплюються між собою спеціальними брусами-ригелями. Вони перпендикулярно прибиваються цвяхами до поперечного бруса, на який укладається настил з фанери. Вона повинна бути ламінованою і вологостійкою, що утворює дно опалубки. Для проведення робіт необхідно підготувати такі матеріали:
- опорні стійки – бруси з перетином 120х120 міліметрів до 150х150 мм;
- брус ригель і брус поперечний – має вигляд обрізної дошки, перетин якого становить 160-180х50 міліметрів;
- розкоси, які представляють собою дошку, що має товщину 3 см;
- настил, використовується вологостійка фанера, товщина якої становить 1,8 см.
Для таких робіт необов’язково купувати дорогі матеріали, виготовлені з хвойних порід дерев, що вельми неекономічно, тому можна виділити кілька альтернативних варіантів:
- застосовувати пиломатеріали, які призначаються для кроквяної системи;
- використовувати раніше застосовувані вироби, які раніше вживалися в будівництві;
- надавати перевагу матеріалам, які зроблені з низькосортних порід дерев, наприклад, м’яколистяних.
Для проведення робіт потрібно зробити розрахунок опалубки перекриттів, а саме встановити потрібну кількість опорних елементів, якими є стійки. Отже, при складанні опалубки важливо враховувати кроки розміщення стійки.
Покрокова інструкція по монтажу опалубки:
- З огляду на товщину перекриття, перераховуємо кроки між балками, таким чином, формуючи перший ряд. Для цього потрібно в верхні кінці опорних стійок вбити поздовжній брус в спеціальні пази за допомогою цвяхів. Приблизна глибина полупаза повинна прирівнюватися до ригелів. Це забезпечить потрібне навантаження на опору. Далі, кінці бруса поздовжнього фіксуємо до стіни.
- Таким же чином необхідно зібрати другий ряд для опалубки. Основа під конструкцію має бути міцною і рівною. Для цього, радиться покласти дошку під опору, товщина якої повинна бути близько 5 см.
- Перпендикулярно подовжньому брусу прикріплюємо поперечний брус з встановленою відстанню в 60 см. Далі, встановлюємо опорні стійки, вертикальність яких перевіряємо за допомогою схилу.
- За такою ж технологією потрібно встановити інші ряди, щоб створити каркас необхідних параметрів.
- Важливо вирівняти горизонтальні бруси, використовуючи будівельний рівень, при цьому висоту стійок легко відрегулювати.
- Всі стійки важливо скріпити між собою, застосовуючи розкоси. Їх можна приєднати за допомогою цвяхів, при цьому їх положення повинно бути діагональним. При цьому, потрібно стежити, щоб весь каркас із стійок був досить міцним і надійним для подальшої роботи.
- Далі, на поперечний брус потрібно покласти фанеру, аркуші якої мають щільно прилягати один до одного, при цьому місце стиків повинно розташовуватися на брусі. Різних щілин і проміжків в стиках не повинно бути.
- Торці перекриття важливо зберегти від промерзання. Таким чином, по периметру потрібно зробити кладку, наприклад, з газобетонних блоків. Для цегляних стін необхідно викласти чотири ряди кладки з цегли, товщина якого становить 12 см. А зовнішню сторону рекомендують утеплити пінопластом.
- Далі, готуємо каркас з арматури, при цьому потрібно зробити отвори для комунікацій, при потребі.
- Проводимо заливку бетонного розчину. Демонтувати опалубку радиться через 20 днів.
Схема установки опалубки для різних видів перекриттів представляє виконання великого обсягу робіт, на здійснення яких знадобляться величезні витрати. Зрозуміло, опалубку можна спорудити своїми руками, або ж придбати нову конструкцію. В даному випадку, всі витрати будуть однаковими.