Сьогодні ми не мислимо свого життя без висотних будівель, продукції гігантських нафтохімічних заводів, тепла атомних електростанцій. Але ми рідко замислюємося, що будівництво всіх цих підприємств і об’єктів було б неможливим без будівельних риштувань. Винайдені ще в глибоку давнину будівельні риштування пройшли з людством весь шлях його розвитку: від двоповерхових глиняних будівель Месопотамії до космодромів XXI століття. У цій статті ми хотіли б розповісти про десять цікавих фактів про будівельні риштування.
ФАКТ №1. За даними археологічних розкопок перші конструкції, що нагадують будівельні риштування, були використані ще в Палеоліті для нанесення малюнків на стінах печер.
ФАКТ №2. Вважається, що перші будівельні риштування були винайдені в цивілізаціях Стародавнього світу. До нас дійшли давньогрецькі амфори, датовані XV до нашої ери, на яких зображено процес будівництва статуї з використанням будівельних риштувань.
ФАКТ №3. В Азії будівельні риштування виробляли не з дерева, а з бамбука, який має унікальні характеристики гнучкості, стійкості та несучої здатності. На багатьох азіатських будівництвах бамбукові будівельні риштування використовують і сьогодні.
ФАКТ №4. Велику Китайську Стіну, одну з найбільших будівель Стародавнього світу, було побудовано за допомогою бамбукових будівельних риштувань.
ФАКТ №5. Одним із найкращих проектувальників будівельних риштувань вважається художник епохи відродження Мікеланджело Буонарроті. Працюючи над розписом Сикстинської капели у Ватикані, майстер мусив також придумати, як облаштувати робоче місце на висоті 21 метр, і постійно доставляти до нього інструменти та матеріали.
ФАКТ №6. В англійській мові слово “Scaffolding” (“будівельні риштування”) з’явилося приблизно в 1500х роках. У той час воно позначало конструкцію з дерева, призначену для страти злочинців, або “ешафот”.
ФАКТ №7. У Давньоруському зодчестві активно використовували будівельні риштування. Уже в XI – XII століттях існувала окрема професія зі зведення риштувань. У той час будівельні риштування називалися “підв’язями”, а робітники, які їх встановлювали, – “підв’язчиками”.
ФАКТ №8. Будівельні риштування використовуються не тільки для будівництва. Будівельні риштування також незамінні в кіноіндустрії, а також для фотографів.
ФАКТ №9. У США одні з найвищих і найскладніших за конфігурацією будівельних риштувань були встановлені в середині 1980-х років під час реставрації Статуї Свободи. Будівельні риштування були зведені на висоту 320 футів (97,5 метрів) і мали бути розташовані максимально близько до статуї, але не могли її торкатися.
ФАКТ №10. Будівельні риштування рятують життя! За даними Міністерства праці США, використання будівельних риштувань із дотриманням вимог охорони праці щорічно рятує до 50 життів і запобігає до 4 500 важких травм.