Будівельні риштування – тимчасова конструкція, що забезпечує доступ робітників до висотних частин об’єктів, для проведення будівельних, монтажних та інших робіт. Це дерев’яне або трубчасте обладнання, яке встановлюється біля стін споруди під час його відновлення, ремонту, реставрації тощо. У сучасному будівництві та для проведення оздоблювальних робіт часто використовується така послуга, як оренда будівельних риштувань ціна за м2 яких досить прийнятна.
Еволюція будівельного риштування
Поглиблення в стінах з палеолітичними печерними малюнками, знайдені в Ласко, наводять на думку про використання системи лісів під час розпису стелі печери ще 17 000 років тому.
Зображення давньогрецьких лісів є на Берлінському червонофігурному килику (початок V ст. до н. е.). Є свідчення, що схожі на ліси конструкції застосовували єгиптяни, нубійці та китайці під час зведення високих будівель.
Перші в історії споруди для зручної роботи на висоті стали використовувати в Стародавньому Єгипті. Це були не примітивні кволі конструкції з палиць і мотузок, на яких щодня відбувалися нещасні випадки з людськими жертвами, а ґрунтовні та надійні піщані насипи, спорудження яких забирало багато сил та часу. Не дивно, що така практика в будівництві не прижилася, це фараони мали ціле життя на будівництво гробниць, а житлові приміщення та культові споруди треба було будувати швидше.
Стародавні греки були значно гуманнішими за єгиптян, і для роботи над оздобленням своїх храмів вони придумали будівельні ліси. Робили їх із найдешевшого і доступного на той час матеріалу – дерева, звідси пристосування отримало свою назву.
Недарма сказано, що безпека написана кров’ю. У процесі експлуатації з’ясувалося, що дерев’яні ліси не такі практичні в житті, як хотілося б. Хлипкість і хиткість споруди наражало життя і здоров’я будівельників на занадто великий ризик, а їхня професія, поряд з професійними воїнами, вважалася однією з найнебезпечніших. Конструкція з часом допрацьовувалась, але головний недолік матеріалу – крихкість і залежність від погодних умов разом зі схильністю до псування і гниття вижити не вдавалося. Крім того, відпрацювавши на одному об’єкті, ліси ставали практично непридатними для використання в іншому місці через труднощі демонтажу. Тому нове будівництво починалося з виготовлення нових лісів, благо дерева в античності вистачало. Проте часи змінюються, настав залізний вік, і ліси кардинально змінилися: вони стали розбірними та металевими.
Найбільшу популярність здобули сталеві оцинковані конструкції, надійно захищені від корозії, що запобігають травматизму і захищені навіть від попадання блискавки при належній організації заземлення.
3 ключові відмінності перших будівельних риштувань від нинішніх конструкцій
- На зорі своєї появи виготовлялися ці допоміжні споруди безпосередньо на місці зведення об’єкта самими робітниками. Звісно, ні про які перевірки фахівців та здачу об’єкта в експлуатацію не йшлося, як і про безпеку. Хто ж відповідав, якщо неприємність таки траплялася? Самі будівельники, які постраждали від власних монтажних помилок.
- Основною і єдиною функцією перших будівельних риштувань був підйом на потрібну висоту, а правила техніки безпеки дотримувалися на досить примітивному рівні. Це сьогодні будівлі оснащуються сітками, перилами та іншими пристроями, що дозволяють працювати на висоті та безпечно утримувати там необхідний інвентар. Раніше про таке можна було лише мріяти.
- Перші металеві конструкції таїли у собі приховану небезпеку під час грози. Сучасні сталеві вежі-тури та будівельні ліси мають надійне заземлення і більше не небезпечні в негоду.