Будівельні риштування рамного типу – популярні серед будівельників конструкції завдяки відносно невисокій вартості, простоті монтажу, можливості легко зменшувати і збільшувати їхні розміри. Для них характерні міцність, жорсткість і надійність. Максимальна відмітка монтажу – 100 м, найбільша несуча здатність – 200 кг/м2. Галузі застосування – фасадні роботи на прямих фасадах із традиційними формами, без вигинів і уступів, внутрішні оздоблювальні заходи. Посилені конструкції можуть використовуватися для кладки стін.
Конструктивні особливості рамних будівельних риштувань
У конструкцію рамних риштувань входять:
- Бічні рами зі сходами для пересування робітників або без них. Їх виготовляють зі сталевих труб з антикорозійним покриттям. За аналогічної схеми побудови рам, їхні розміри та установча відстань між ними у різних виробників можуть бути різними.
- Горизонтальні та діагональні розпірки, що забезпечують жорсткість пристосування. Їхня друга, не менш важлива функція – огороджувальна. Горизонтальні та діагональні розпірки забезпечують безпечне пересування працівників по настилу і запобігають нещасним випадкам.
- Опори – можуть бути нерегульованими і регульованими. У першому випадку вони являють собою підп’ятник з товстого сталевого листа. У сучасних моделях частіше використовують регульовані опори, які дають змогу надійно встановити конструкцію навіть на нерівній поверхні. Основна частина регульованих опор – упорне або трапецієподібне різьблення. Перший варіант надійніший і тому популярніший.
- Настил, що розміщується на ригелях.
- Прапорцеві замки, призначені для з’єднання окремих вузлів і деталей. На кожному конструктивному елементі риштувань є патрубки і прапорцеві деталі.
Як правильно зібрати рамні будівельні риштування
Перед початком монтажних робіт необхідно підготувати майданчик – розчистити його від сміття, вирівняти, утрамбувати, облаштувати дренажну систему для відведення талих і зливових вод. На підготовлену поверхню монтують дошки товщиною 50 мм, на які встановлюють опорні башмаки – нерухомі або гвинтові регульовані. У башмаки встановлюють труби рам.
Наступні етапи монтажних робіт:
- Стійки рам фіксують між собою горизонтальними і діагональними розпірками. Діагональні розпірки монтують через ярус.
- Стійки рам, що знаходяться біля фасаду, з’єднують тільки горизонтальними розпірками.
- Встановлюють ригелі для укладання настилів з дерев’яних дощок.
- Рами другого ярусу з’єднуються з рамами першого ярусу за допомогою приварених до труб патрубків. Діагональні розпірки повинні розташовуватися в шаховому порядку.
- Рами кожного ярусу фіксують до міцної стінової поверхні анкерами.
Після складання ярусів на ригелі укладають щити настилу. Після закінчення монтажних заходів, що проводяться відповідно до інструкції виробника риштувань, здійснюють випробування настилу, огорож, перевірку надійності прапорцевих з’єднань.