Риштування є невід’ємною частиною будь-якого будівельного проекту, оскільки забезпечує працівникам безпеку і зручність при виконанні робіт на висоті. Залежно від призначення та специфіки робіт використовуються різні види риштування, кожен з яких має свої особливості та переваги.
Рамні риштування
Це найпопулярніші конструкції завдяки помірній вартості, відносній простоті монтажу та можливості використання як зовні, так і всередині будівлі. Застосовуються на рівних стінах – без виступів, балконів і колон. Основа риштувань рамного типу – вертикально встановлені трубчасті рами, які з’єднуються між собою горизонтальними і діагональними зв’язками з використанням прапорцевих замків. Рами з’єднуються між собою по висоті методом “труба в трубу”.
Рами можуть бути прохідними або обладнані драбинами для зручного переходу робітників з одного ярусу на інший. Їх встановлюють на нерегульовані або регульовані опори. Металева конструкція кріпиться до стін за допомогою анкерних кронштейнів. Настили зазвичай виготовляють з дерева, рідше з перфорованого сталевого листа. Максимальна висота рамних риштувань – 100 м, нормативне навантаження на настил – 200 кг/м2.
Рамні металоконструкції користуються попитом для:
- проведення оздоблювальних та реставраційних робіт на прямих фасадах і внутрішніх стінах;
- посилені конструкції – для кладки;
- облаштування вентильованого фасаду;
- герметизації швів у стінах;
- монтажу водостічних систем.
Клинові риштування
Ці металоконструкції застосовуються в тих випадках, коли до риштувань висуваються високі вимоги щодо несучої здатності та надійності. Для складання таких риштувань використовується спеціальне клинове з’єднання, яке забивається звичайним молотком (на відміну від рамних риштувань). Такі конструкції витримують до 500 кг/м2 і досягають висоти до 120 метрів (за умови, що діаметр труб не менше 60 мм).
Завдяки своїй високій вантажопідйомності клинові риштування часто використовуються для кладки. Також їх застосовують при:
- реставрації та ремонті фасадів житлових будинків, історично цінних будівель і споруд;
- зведенні опалубних каркасів;
- обслуговування фасадів складних форм;
- ремонті трубопровідних систем, водонапірних башт;
- антикорозійна обробка великогабаритних ємностей для рідин;
- встановлення трамплінів та облаштування трас для екстремальних видів спорту;
- монтаж сцен, огорож та систем освітлення.
Хомутові риштування
Хомутові риштування збираються зі стійок за допомогою неповоротних і поворотних хомутів. Неповоротні хомути призначені для стикування горизонтальних і вертикальних елементів, поворотні – для фіксації діагональних зв’язків. Для більшої міцності риштувань обладнання кріпиться до стіни споруди спеціальним хомутом з анкером для вгвинчування. Працює з навантаженням до 250 кг/м2. Висота становить до 20м під час кладки і до 80м під час оздоблення.
Хомутові риштування легко комбінуються з іншими типами риштувань, що дає можливість монтувати конструкції різних форм і розмірів. Хомутові моделі затребувані:
- в авіабудуванні, під час створення космічної техніки;
- у суднобудуванні;
- при веденні оздоблювальних та інших робіт на фасадах складної форми, з виступами, арками і куполами, наприклад, при реставрації храмів;
- під час фарбування великогабаритних ємностей циліндричної форми.
Штирьові риштування
В основі цього риштування лежить штир, приварений до потовщеної труби. Сам штир вставляється в спеціальний паз. Діагональні стійки підвищують міцність і стійкість конструкції. Завдяки потовщеній стінці труби опори витримують вагу до 250 кг/м2. Висота таких риштувань сягає до 50 метрів для кладки і до 80 метрів для оздоблювальних робіт. Вони досить легко збираються/розбираються, що дозволяє швидко переміщати їх в потрібне місце.
Штирьові риштування використовуються для оздоблювальних і кладочних робіт. При роботі на фасадах зі складними формами ці конструкції часто комбінують з хомутовими моделями.
Вибір оптимальної конструкції залежить від висоти будівлі, площі, яку необхідно обробити, конфігурації фасаду, наявності майданчиків для монтажу, необхідної вантажопідйомності.
Рекомендації щодо підбору обладнання для конкретних будівельних завдань:
- Облицювальні та кладочні роботи на відносно невеликій висоті – підійдуть рамні моделі.
- Ремонтно-будівельні роботи на значній висоті – штирьові, клинові або хомутові.
- Для складних фасадів, арок і куполів підійдуть хомутові конструкції.