Якщо ви плануєте проводити фасадні роботи, або утеплення фасаду вашого будинку, вам в будь-якому випадку необхідне будівельне риштування. Сьогодні ми розглянемо, що буде зручніше і практичніше – робити риштування з дощок, купувати металеві або придбати вежу-туру?
Дерев’яні риштування
Дерев’яні риштування має сенс встановлювати хоча б на дві сторони будинку (для кращої стійкості). Одному встановлювати і кріпити дошки досить складно. Але є будівельники, які це роблять. На дві сторони будинку для робіт на стінах заввишки 6 м потрібно близько 2 м3 пиломатеріалу. Якщо ці дошки не планується використовувати надалі, то це виходить безповоротні витрати.
Розбирати і переставляти дерев’яні риштування – довго і складно. Це варіант для бригади, яка працює на вашому об’єкті. Для того, щоб усім будівельникам була робота на стінах. Збирати і розбирати їх бригаді теж зручніше, ніж одному.
Саморобних, збитих з дерева приставних риштувань з допустимою висотою 6 м здебільшого достатньо для виконання повного обсягу оздоблювальних і монтажних фасадних робіт у малоповерховому житловому будівництві. Також їх використовують при складанні каркасників, зведенні та конопатці будівель з колоди або бруса, спорудженні дерев’яних фронтонів. Для забезпечення безпеки робітників риштування слід виготовляти з міцної, просушеної деревини без серйозних структурних дефектів і обов’язково проводити попередні випробування на міцність під навантаженням.
Металеві риштування
Якщо риштування мають витримувати значні навантаження (наприклад, під час кладки стін із цегли або бетонних блоків, кам’яного облицювання, заливки армопоясів тощо), замість дерев’яних знадобляться міцніші та стійкіші конструкції з профільованих металевих труб.
Приставні збірно-розбірні металеві риштування заводського виробництва мають нормативне поверхневе навантаження до 500 кгс/м² (для ведення кам’яної кладки достатньо 250-300 кгс/м²), максимальну висоту від 30 до 100 м (залежно від специфікації) і довжину до 40 м. Випускаються конструкції, призначені для робіт різного рівня складності, а завдяки додаванню нових секцій їх легко наростити до необхідних габаритів (максимально допустимі параметри наводяться в технічному паспорті виробів).
За структурної схожості конструкцій (стійки, поперечні та діагональні стяжки, настил, поручні) металеві риштування мають важливі переваги перед дерев’яними. Перш за все, це набагато більша жорсткість, що дає змогу застосовувати їх на висотних будівлях, а також пожежна безпека і довговічність.
За способом монтажу металеві риштування діляться на рамні, клинові, хомутові та штирові.
У приватному житловому будівництві найчастіше використовують риштування рамного типу. Це легкі, прості в збірці системи, основу яких складають вертикальні несучі рами, що з’єднуються з ригелями і діагональними зв’язками за допомогою прапорцевих фіксаторів. Рамні риштування призначені для мурувальних та оздоблювальних робіт на прямолінійних стінах як зовні, так і зсередини будівель.
Металеві риштування розбірні, вони можуть стати в нагоді в подальшому для якихось робіт на фасаді або для того, щоб залізти на дах для його ревізії або ремонту. Можна здати в оренду або продати, повернувши більшу частину витрат.
Вежа-тура
Третій, найзручніший варіант для роботи з фасадом – це вежа-тура.
Вежі бувають різної висоти. Для двоповерхового будинку оптимальна висота: 5,8-6,2 м. Залишається місце для огорожі на робочому майданчику (з метою техніки безпеки). Вежі-тури йдуть на колесах із механізмом фіксації. Їх можна швидко пересувати без розбору. Додатково можна придбати підпірки. Але можна обійтися і двома дошками, що підпирають. По суті, це те саме металеве риштування, але коротке, завдовжки 2 м і з пересувною основою. Але зручності в роботі з вежею-турою буде більше, не потрібно займатися її монтажем і демонтажем, як у випадку з риштуванням. Після закінчення робіт можна продати або здавати в оренду.