Допоміжні будівельні споруди каркасного типу дуже ефективні для проведення кладок і оздоблювальних робіт на стінах споруд, що будуються, а також при виконанні ремонту і реставрації. Їхня безпечна експлуатація залежить від дотримання технології складання, регулярності проведення планових оглядів конструкцій та чіткого виконання правил охорони праці у будівництві.
Несправність елементів конструкції може дорого обійтися власнику, а псування чужого майна чи здоров’я – ще дорожче. На щастя, всі проблеми пов’язані з помилками в експлуатації і легко можна їх уникнути.
Робота на будівельних риштуваннях пов’язана з ризиком падіння з висоти. Через що можуть статися нещасні випадки під час роботи на будівельних риштуваннях?
- Неправильний монтаж або демонтаж конструкції риштувань,
- необережний спуск або підйом на робочий майданчик,
- зісковзування з настилу,
- нерівномірний розподіл ваги по помості або перевантаження,
- неповне покриття настилами ярусів будівельних риштувань,
- використання замість настилів звичайних дощок,
- відсутність огорож на робочих ярусах,
- неповний монтаж риштувань – без зв’язків, хомутів, опор та інших деталей,
- нехтування установкою блискавкозахисту.
Помилки у виборі обладнання
Вибираючи вид будівельних риштувань, слід враховувати вимоги технології проведення робіт та умови, в яких вони використовуватимуться. Для цього проводиться аналіз, що включає:
- Конфігурацію будівлі, на якій чекають роботи;
- Сумарна вага робітників, матеріалів та обладнання, яке розташовуватиметься на помості;
- Вид робіт, що будуть здійснюватися із застосуванням лісів (кладка, зовнішнє/внутрішнє оздоблення, монтаж підвісного обладнання, встановлення комунікаційних мереж та ін.);
- Значення максимальної висоти, де проводяться будівельні роботи;
- Необхідність переміщення певної кількості будівельників по конструкції з дотриманням правила контакту під час підйому/спуску трьома кінцівками;
- Погодні умови, за яких проводитимуться роботи;
- Необхідність установки додаткового вантажопідіймального обладнання (лебідки, талі та ін.)
Якщо є проблеми з вибором будівельних риштувань, краще довірити розрахунки фахівцям-професіоналам. При покупці обладнання треба перевірити наявність супровідної документації, що регламентує правила його монтажу та експлуатації.
Нерівна поверхня
Головна проблема будь-яких висотних споруд, що проявляється ще на етапі встановлення. Більшість міст СНД, незалежно від типів ландшафту, рівні поверхні відсутні впринципі. Це означає, що для безпечної установки вишок і риштувань часто потрібний ландшафтний дизайн або монтаж додаткових опорних елементів. Проведення таких робіт коштуватиме забудовнику часу та грошей.
Переміщення вишок та риштувань
Найскладніший і небезпечніший етап в експлуатації риштування та веж-тур– це їх переміщення. Особливо це стосується переміщення із робітниками нагорі. У ряді випадків спуск вниз не є доцільним. У таких ситуаціях настійно рекомендується використовувати страхові троси та дотримуватися обережності. Будь-які нерівності, пагорби або ями можуть призвести до падіння риштувань, травм та нещасних випадків.
Стан настилів
Цей тип проблем стосується як вишок, так і будівельних риштувань. За відсутності кріплень, настили легко ковзають металевою поверхнею, злітають з опор і призводять до падіння робочих і дорогого інструменту.
Дерев’яні настили потребують в антисептичному просоченні та постійній ревізії на міцність. Якщо вони занепали – необхідно провести термінову заміну. Зволікання у вирішенні цього питання може коштувати забудовнику дуже дорого. Відповідно до загальноприйнятих норм, поверхня робочого майданчика, що знаходиться вище 2,4 метрів від землі, повинна мати повне покриття. Нижчі – становити не менше 45 см завширшки.
Розподіл навантаження
Недотримання рекомендацій виробника та перевантаження конструкцій – обов’язково призведуть до їх передчасної поломки. Перекидання лісів або тріснутого настилу може статися раптово, і спричинити ще більш значні проблеми.