Заземлення будівельних риштувань

Риштування | 0 коментарів

Будівельні риштування є тимчасовою спорудою, яка покликана допомогти у проведенні оздоблювальних та ремонтних робіт. Монтуються вони не на весь час, і можуть вільно використовуватися як усередині приміщення, так і зовні.

Однак є невеликий нюанс – риштування, як правило, виготовляються зі сталі, а тому необхідно забезпечити їхній грозозахист.

Крім блискавок, загрозу ураження електричним струмом також можуть нести і проведені «кілометрові» кабелі та подовжувачі. Це стосується і використання електроінструментів: дуже часто трапляється так, що ізоляція протирається і незаземлені будівельні риштування б’ють струмом. У цьому разі, зазвичай, сила струму не смертельна, проте збільшується ризик падіння працівника з висоти. Тому ігнорувати всі перераховані вище фактори не можна: щоб уникнути уражень електрострумом і отримання травм.

В ідеальному варіанті під час дощу фасадні та інші роботи повинні призупинятися, хоча на практиці фахівці продовжують виконувати свої функції. Халатність, ігнорування правил охорони праці або тиск з боку начальства – причини такої поведінки можуть бути різними, однак у будь-якому випадку можна запобігти несприятливим наслідкам за допомогою спеціального громовідводу.

Сзема заземлення будівельного риштуванняКонтурне заземлення та блискавковідводи використовуються для захисту людей, що працюють на риштуваннях, від ураження атмосферними електричними розрядами. Загальна конструкція заземлення залежить від того, яка система захисту була обрана:

  • Активна;
  • Пасивна.

Найпопулярнішою є пасивна система захисного заземлення. Вона передбачає використання блискавкоприймачів та природних заземлювачів. 

Блискавкоприймачі – металеві трубчасті елементи, довжина яких досягає 3,6 м. Вони прикріплюються до стійки інвентарних риштувань у вертикальному положенні, і приймають розряди блискавки. Важливо відзначити, що при попаданні блискавки в каркас заземлених риштувань, вона буде ударяти по металевих стрижнях і переходити в землю через провід, замість того, щоб проходити через самі риштування. Представлені стрижні виготовляються із високоякісної сталі, покритої шаром цинку (або полімерною фарбою порошкового типу) для захисту від корозії. При цьому до кожного блискавкоприймача приварюються спеціальні хомути (у стандартному вигляді – 2 шт.) для стикування з риштуваннями. Установка даних елементів дозволена з відривом до 20 м друг від друга, тоді як опір заземлення має перевищувати 15 Ом.

Заземлювачі (провідні частини) – сталеві деталі, що закопуються в землю, призначені для блискавковідводу. Для їх виробництва використовуються міцні сталеві труби, що обробляються антикорозійною полімерною фарбою або цинком для запобігання наслідкам руйнівного впливу природного середовища та, відповідно, погіршення якості елементів. Для з’єднання з інвентарними риштуваннями, до заземлювачів приварюються сталеві смуги з хомутом на кінці, який безпосередньо стикується зі стійкою лісів.

Струмовідводи – заземлювальні провідники, призначені для відведення блискавки від блискавкоприймачів та заземлювачів.

Важливо зазначити, що блискавкозахист трубчастих ришту є актуальним не тільки в негоду. Так, на будівельних підмостках часто використовують подовжувачі та перенесення, необхідні для проведення робіт з електроінструментом, і якщо на перенесенні протреться ізоляція, виникає висока ймовірність того, що металеві риштування почнуть бити струмом.

Щоб уникнути небажаних наслідків, фахівці рекомендують не ігнорувати вимоги до заземлення підмостей, що вводяться в експлуатацію, адже блискавкозахист і заземлення безпосередньо пов’язані з найважливішою якістю риштувань – їхньою безпекою для людей.