Переваги та недоліки мінеральної вати, технічні характеристики утеплювача

Утеплення | 0 коментарів

Кам’яна вата нерідко застосовується для утеплення будинків – адже вона і вогню не боїться, і монтується легко, і коштує недорого. А одним з популярних її типів є базальтовий утеплювач, технічні характеристики і властивості якого залежать від того, де він конкретно використовується. До речі, відзначимо, що цей матеріал – один з найчистіших в плані екології.

Вата з базальту – і таке можливо

Так як даний утеплювач є одним з видів мінеральної вати, то у нього є кілька назв, серед яких – базальтова або кам’яна, вата. Причому він не тільки перевершує по міцності всі інші типи мінеральної вати, а й абсолютно безпечний для людини і природи. У порівнянні з мінеральною ватою, зробленої зі шлаків металургійного виробництва, базальтовий утеплювач більш екологічно чистий, легше ріжеться і монтується, а служить довше.

Розплавлені породи габро-базальту, що утворюють тонкі волокна, становлять основу базальтової вати. За великим рахунком, це скловолокно, тільки не з кварцу, а з базальту. А придуманий (вірніше, помічений) був цей матеріал гавайцями. Якось раз, коли один з вулканів в черговий раз викинув лаву і охолов, місцеві жителі знайшли в залишках лави дивовижні волокна, довгі і міцні. Пізніше те, що було зроблено природою, змогли повторити і люди, винайшовши виробництво базальтових волокон.

Для цього гірська порода повинна бути подрібнена і розплавлена. Температура в плавильної печі досить висока – 1500 градусів, не менше. Далі розплав надходить на спеціальні барабани, які обертаються і обдуваються повітряним струменем. У підсумку виходять волокна, товщина яких не більше 7 мікрон, а довжина – не більше 5 сантиметрів. Щоб зробити волокна пружними і міцними, додається особливий склад для їх зв’язування. Потім вату нагрівають до 300 градусів, пропускаючи через прес 2 рази.

Утеплення мінватою будинку

Про характеристики кам’яної вати

Теплопровідність – низька

Волокна в базальтовому утеплювачі не мають суворої орієнтації, а розташовані досить хаотично, тому структура речовини виходить повітряна. Сила-силенна прошарків повітря між тоненьких кам’яних волокон – відмінний теплоізолятор. Тому коефіцієнт теплопровідності у даного матеріалу дуже малий – його значення лежить в межах від 0,032 до 0,048 вата на метр на Кельвін. Це відповідає рівню пробки, спіненого каучуку і пінополістиролу, як екструдованого, так і звичайного.

Спробуємо порівняти технічні характеристики базальтової теплоізоляції та інших матеріалів. Візьмемо, наприклад, 10 см. Мат з базальтового утеплювача, щільність якого становить 100 кілограмів на кубічний метр. Щоб ефект збереження тепла був аналогічним, потрібно звести керамічну цегляну стіну товщиною 117 сантиметрів. Якщо цегла буде з глини, то стіна повинна бути ще товстіша – 160 сантиметрів. З силікатної цегли доведеться викласти двометрову стіну, а шар дерева повинен бути не менше 25,5 сантиметрів.

Вбирання вологи – практично нульове

Цей матеріал має властивість гідрофобності. Вода, потрапляючи на нього, не може проникнути всередину, завдяки чому теплоізоляційні властивості не змінюються. А ось якщо провести подібний досвід із звичайною мінеральною ватою, то вона вбере в себе неабияку кількість води. Мокра вата тепло тримати не буде – адже вода, потрапляючи в її пори, значно збільшує теплопровідність матеріалу. Так що якщо вам треба утеплити вологе приміщення, наприклад, сауну, то беріть не звичайну скловату, а базальтову – не помилитеся. Водопоглинання за обсягом становить не більше 2%.

Здатність пропускати пару – відмінна

Базальтове волокно, незалежно від його щільності, має відмінну паропроникністю. Волога, яка міститься в повітрі, легко проникає крізь шар утеплювача, не утворюючи всередині нього конденсату. Особливо важливо це для лазні або сауни. Сама базальтова вата не намокає, як і раніше надійно зберігаючи тепло. Тому в приміщеннях, ізольованих цим матеріалом, комфортно живеться – температурний і вологісний режими оптимальні. Паропроникність становить близько 0,3 мг / (м · год · Па)

Опірність вогню – висока

У відповідно до тих вимог, які висувають пожежники, вата з базальтових волокон вважається негорючим речовиною. Але це ще не все – вона здатна перегородити шлях відкритого вогню. Максимальна температура, яку може витримати базальтовий утеплювач, не досягаючи точки плавлення – 1114 0 С. Це дозволяє застосовувати його для ізоляції приладів, що працюють при високих температурах.

Якщо розглянути показники даного утеплювача з пожежної безпеки, то кам’яну вату зараховують до негорючих матеріалів (група НГ). Таким чином, ніяких заборон при використанні даного утеплювача немає. Будь-які будівлі, споруди, конструкції і елементи конструкцій можна ізолювати цим матеріалом.

Перешкода звуку – на високому рівні

Що стосується акустичних властивостей, то і вони у базальтової вати хороші – в сенсі шумоізоляції, природно. Цей утеплювач здатний приглушати вертикальні звукові хвилі, що йдуть всередині стін. Завдяки цьому приміщення непогано ізолюється від зовнішніх шумів. Поглинаючи звукові хвилі, кам’яна вата зменшує час реверберації, що захищає від шуму не тільки приміщення, стіни якого ізольовані цим матеріалом, але ще і сусідні кімнати.

Міцність матеріалу

Волокна базальту всередині матеріалу розташовуються випадковим чином, і частина з них йде в вертикальному напрямку. Завдяки цьому навіть не дуже щільна кам’яна вата здатна витримувати чималі навантаження. Так, при 10% деформації базальтова вата має межі міцності на стиск від 5 до 80 кілопаскалей.

Конкретне значення цього показника залежить від щільності, властиві даній марці матеріалу. Такі характеристики міцності базальтової вати гарантують, що утеплювач буде служити довго, не змінюючи своєї форми і розмірів за весь період використання.

Біологічна і хімічна активність – низькі

Кам’яна вата хімічно пасивна – це її безперечне достоїнство. Якщо її прокласти впритул до металевої поверхні, то можна бути впевненим на сто відсотків, що іржа на металі не з’явиться. І до агресивних біологічних середовищ утеплювач з базальту відноситься абсолютно спокійно. Йому не властиві ні гниття, ні поразка цвілевих грибком і іншими шкідливими мікроорганізмами.

Він стійко витримує навала на будинок щурів і мишей – адже цим гризунам вата з каменю не по “зубам”. Висока стійкість до агресивних речовин дозволяє використовувати даний утеплювач для ізоляції багатьох технічних споруд, які працюють в складних умовах.

Безпека – в нормі

Кам’яна вата робиться з натуральної сировини – мінералу базальту. Його волокна з’єднані за допомогою формальдегіду. Вона дає матеріалу необхідні характеристики міцності, а також робить його більш щільним. Хоч і говорять про те, що фенол небезпечний, але не в цьому випадку. Адже з базальтової вати він виділятися не може, так як повністю нейтралізується ще під час виробництва матеріалу. Втім, і на стадії виготовлення цього мінерального утеплювача фенольні випаровування вкрай малі – набагато менше допустимої межі в 0,05 міліграма на м 2 / год.

На відміну від волокон скловати, базальтові волокна шкіру не дратують, що не колються і не викликають алергії. Сьогодні на будівельному ринку є велика кількість марок кам’яної вати різної щільності, технічні характеристики яких дещо відрізняються один від одного. Але всі типи базальтового утеплювача відрізняють міцність і тривалий термін експлуатації.

Де використовують базальтову вату

Цей утеплювач може застосовуватися практично у всіх будівельних конструкціях. Їм можна ізолювати як покрівлю будь-якої форми, так і стіни, перегородки, перекриття. Крім того, завдяки своїм властивостям базальтовий утеплювач цілком придатний там, де інший ізолятор виявиться абсолютно марним. Далі перерахуємо, де буде особливо практично використовувати даний матеріал.

  • Приміщення з високою вологістю, наприклад, сауни і лазні.
  • Фасади навісного вентильованого типу, «мокрі» фасади.
  • Стіни з сендвіч панелей, а також виконані за допомогою шаруватої кладки.
  • Каюти на кораблях, а також інші корабельні конструкції.
  • Трубопроводи різного типу, температура поверхні яких може складати від мінус 120 градусів Цельсія до плюс 1000 градусів Цельсія.
  • Також базальтовий матеріал з успіхом служить перепоною для вогню, відмінно захищаючи від пожежі вентиляційні труби і будівельні конструкції.

Відзначимо, що дуже вдало використовувати жорсткі мати з цього мінерального утеплювача там, де передбачаються чималі навантаження. Вони можуть бути як монтажними, так і експлуатаційними. Якщо потрібно утеплити вентильований фасад, то краще за все взяти базальтову вату, що складається з двох шарів. Кожен шар має різну щільність, причому більш пухкий шар розташовується всередині, з боку стін. Другий шар, який має більш щільну структуру, повинен бути зовні, з боку вентиляції.

При будівництві заміського котеджу, що має невелике число поверхів, оптимальним вибором, так само може бути утеплювач з базальту. Він хороший для утеплення будь-яких конструктивних елементів: дахів, перекриттів, фасадів, стін і перегородок. А там, де дуже волого (в лазнях і саунах) базальтова вата – просто справжній порятунок.

 

Про мінуси базальтового утеплювача

1.Всім, здавалося б, гарний даний матеріал. Він і міцний, і тепло зберігає чудово, і сторонній шум в будинок не допустить. Але і недоліки у нього є, хоч і трохи їх. Для початку згадаємо про досить високу ціну. На жаль, не кожному по кишені цей чудовий натуральний утеплювач з базальтових волокон.

2. Наявність швів в тих місцях, де з’єднуються окремі елементи утеплювача, робить ізоляційний шар недостатньо герметичним.

3.Незважаючи на те, що базальтові волокна м’які і не колють руки, в процесі монтажу від них можуть відколюватися маленькі шматочки. В результаті від утеплювача піднімається стовп найменшої базальтової пилу. А вдихати цей пил нікому не варто – зміцненню здоров’я це точно не сприятиме. Одягніть перед роботою з утеплювачем респіратор – і все буде в порядку. А ще для усунення пилу готову поверхню базальтової вати покривають шаром гідроізоляційної мембрани.

4.Через хорошу здатнсть  пропускати пару, використовувати даний утеплювач в деяких випадках не доцільно і краще замінити тим же пінополістиролом. Наприклад при утепленні цокольного поверху або фундаменту будинку.