Постійне зростання вартості енергоресурсів, підвищення комунальних тарифів призводить до того, що люди шукають способи заощадити кошти. Найкращим варіантом для цього є утеплення фасадів багатоквартирних будинків. Якщо утеплити будинок цілком захід принесе більше результату. Але не всі люди можуть зважитися на це та виділити гроші на цю роботу. Тому багато хто утеплює лише свої зовнішні ділянки квартир.
Що необхідно врахувати перед проведенням утеплення фасаду
Квартири – це приватне майно мешканців. Ліфти, майданчики, підвали, горища, а також стіни між приміщеннями відносять до спільної власності. З цього можна зробити висновок, що лицьовий фасад не є надбанням конкретного мешканця. Тому самостійно провести утеплення фасаду у квартирі у багатоквартирному будинку дозволяється виключно з наявністю юридичного дозволу відповідного органу.
Чи потрібний дозвіл на утеплення
Стиль та зовнішність всього житлового приміщення визначає лицьовий фасад. Оскільки він є загальним надбанням мешканців, щоб виконати утеплення квартири слід отримати дозвіл. Це означає узгодити захід із житлово-комунальною адміністрацією, місцевою архітектурною організацією та з суспільством із захисту пам’яток історії, що охороняються державою.
Хто оплачує утеплення багатоквартирного будинку
Якщо ви надумали провести утеплення тільки зовнішніх стін своєї квартири і ні в кого не живили, то будете платити за все самостійно. Є і привабливіший варіант, але він вимагає активної участі всіх мешканців будинку. Якщо довести, що будинок вимагає утеплення, а без нього не придатний до нормального проживання, можна отримати кошти на утеплення з бюджету управи або керуючої компанії. Крім того, в деяких регіонах діють програми з поступового комплексного утеплення багатоквартирних будинків.
Жителі України також можуть суттєво заощадити на утепленні будинку. Діють державні програми, створені для підвищення теплоефективності житлових будинків. Вони поширюються лише на будинки, які утеплюються повністю, а не плямами. Звичайно ж, узгодження всіх необхідних деталей вимагатиме часу та терпіння, але комплексне утеплення дасть набагато кращі результати, а всі роботи будуть значно дешевшими, ніж при індивідуальному «клаптевому» утепленні. Держпрограми передбачають відшкодування до 50% вартості робіт із утеплення.
Що необхідно врахувати перед проведенням утеплення фасаду
Головні помилки при утепленні фасаду багатоквартирного будинку:
- точкове утеплення;
- вибір неякісних матеріалів;
- звернення до непрофесійних виконавців.
З точковим утепленням ми вже розібралися, але це навіть не найстрашніше. Куди гірше, якщо роботи виконувались з використанням неякісного теплоізоляційного та інших супутніх матеріалів. Дешеві утеплювачі китайського або якого виробництва мало того, що можуть не відповідати заявленим теплоізоляційним якостям, так ще й бути токсичними і надзвичайно пожежонебезпечними. Втім, некваліфіковані робітники здатні угробити навіть найякісніший утеплювач, і все це від незнання тонкощів монтажу та послідовності робіт. Результат – утеплювач відвалиться від дощу або більш-менш сильного вітру. Випадків чимало.
Якщо вибрані не ті матеріали або не ті фахівці (або і те, й інше), то помітних результатів від утеплення не буде, а з’являться нові проблеми у вигляді цвілі та підвищеної пожежної небезпеки.
Використовуйте матеріал від відомих виробників та звертайтеся до послуг перевірених компаній, які можуть надати документи, що підтверджують кваліфікацію робітників. Непогано б почитати відгуки про виконавця, переглянути приклади робіт.
Що поганого у точковому утепленні багатоквартирного будинку
Утеплювати фасад частково є найпоширенішою практикою. На межах плит перекриття найбільше відбувається конденсація вологи, що є причиною утворення грибка та різних видів цвілі. Це відбувається тому, що температура водяної пари зсувається з утеплювача всередину будівлі.
Крім цього при клаптевій теплоізоляції фасадів утеплення панельних багатоповерхових будинків відбувається з неповною герметичністю. Це спричиняє певні негативні наслідки:
- несуча стіна починає руйнуватися;
- у стиках з’являються цвілеві гриби;
- відбувається руйнування у місцях клейового кріплення.
Одним із основних мінусів точкового утеплення – це здатність спотворити архітектурні шедеври.
До того ж, якщо якість утеплювача погана – він може намокнути і під впливом тяжкості або вітру впасти разом із шматками стіни на голову перехожому.
Максимальний результат від теплоізоляції фасаду створюється лише тоді, коли вся стіна утеплюється без розривів. Мешканцям будинків слід прагнути провести захід по всьому фасаду. Тільки тоді весь будинок буде теплий та красивий. До того ж утеплення обійдеться дешевше за індивідуальне опалення.
Технологія утеплення фасаду багатоквартирного будинку
Існує два принципово різні способи утеплення фасаду багатоповерхівки:
- мокрий фасад передбачає кріплення теплоізоляційного матеріалу безпосередньо до зовнішніх стін будинку. На утеплювач монтують армуючу сітку, потім наносять шар штукатурки та фарби. Роботи виконуються лише в теплу суху погоду, утеплення всього будинку займе не менше тижня, термін служби – 20-30 років, але проведення невеликих ремонтних робіт може знадобитися кожні 5-7 років;
- вентильований фасад – це дорожча, але й надійніша і довговічніша технологія. Принцип полягає в монтажі на стіну металевого каркаса, в нього укладається утеплювач, а потім кріпиться зовнішнє оздоблення, але між нею та теплоізоляційним шаром залишається проміжок. Це дозволяє уникнути скупчення вологи та утворення цвілі, а утеплювач при цьому захищений від негативного впливу зовнішнього середовища. Зовнішнє оформлення може бути досить різноманітним на відміну від мокрого фасаду, де використовується лише штукатурка та її подальше фарбування. Фасад можна виконати з вінілового сайдингу, алюмінієвих панелей та інших матеріалів.