Холодним зимовим вечором, повертаючись додому, так хочеться зануритися з порога в тепло і затишок. Однак, постійно зростаюча ціна на газ і електрику, протяги і, найчастіше, далека від досконалості теплоізоляція наших осель не дають насолодитися сповна домашнім комфортом. Ось тоді і виникають думки про утеплення.
Справедливо вважається, що мінвата- один з найпопулярніших матеріалів для теплоізоляції. Мінеральна вата відрізняється низькою теплопровідністю, легкістю, відмінною звукоізоляцією і прийнятною ціною. Її випускають у формі рулонів або плит.
Є у цього матеріалу і кілька незначних мінусів. Втім, вони не критичні і легко вирішуються при правильному підході до утеплення.
Мінвата вбирає вологу, але цю проблему можна вирішити якісною гідроізоляцією. З роками вона може осідати по стіні, що негативно позначається на її властивостях. Так само вата може утворювати пил, шкідливий для дихальної системи людини. Тому даний утеплювач настійно рекомендують використовувати тільки при зовнішньому або внутрішньостінному утепленні.
Типи мінвати та її особливості
Скляна вата
Скловата виробляється з розплавленого скла. Головна складність роботи з цим утеплювачем – висока колючість і крихкість. Зламане волокно, потрапляючи на шкіру, викликає неприємний тривалий біль. Ще більші проблеми може викликати попадання частинок скловати на очі або проникнення в легені.
При монтажі захисні окуляри і респіратор, спецодяг та рукавички суворо обов’язкові.
Кам’яна вата
Виготовляється з розплавів вивержених гірських порід. Даний матеріал не боїться вогню, легко монтується. Кращі характеристи має базальтова вата – це один з підвидів кам’яної вати.
Шлакова вата
Матеріал має високу гігроскопічність, тому абсолютно не підходить для утеплення фасадів і теплоізоляції водопровідних труб. Так само істотним мінусом шлакової вати є те, що доменні шлаки, з яких вона виробляється, мають завищену кислотність. Найменше зволоження призводить до кислотоутворення і появи агресивного середовища для металів. І що досить важливо – волокна шлаковати колючі і крихкі як волокна скловати.
Існує ще кілька видів мінеральних утеплювачів, але це найпопулярніші.
Особливості утеплення стін мінватою
Практикується два способи утеплення стін і фасадів цим матеріалом. Це сухий і мокрий спосіб.
Утеплення мокрим способом
Весь процес утеплення фасаду мокрим способом можна розділити на три стадії:
- підготовка фасаду з подальшим кріпленням мінвати;
- армування мінерального волокна;
- вибір і нанесення декоративного покриття.
Починати утеплення фасаду мінеральною ватою, як, втім, і будь-яким іншим утеплювачем, потрібно з очищення фасаду від усього зайвого. Необхідно видалити непотрібні декоративні елементи, очистити стіну від грибків – якщо є, і зачистити поверхню від бруду та пилу. Після цього можна і приступити до кріплення мінеральної вати. Це робиться за допомогою клею, який наноситься на неї, і вже потім вата щільно притискається до стіни. Також не зайвим буде підстрахувати надійність кріплення дюбелями.
При роботі з цим матеріалом не можна забувати про захист дихальної системи від пилу і дрібних частинок вати за допомогою респіратора.
Після цього проводиться армування мінватного утеплювача. У результаті цього вся конструкція стає більш стійкою, а також це захищає безпосередньо і саму мінеральну вату. Правильно виконане армування, до того ж сприяє гасінню лінійного розширення стін, причиною якого є нагрівання та охолодження.
Без правильно виконаного армування є висока ймовірність того, що утеплений фасад з часом покриється тріщинами, що не тільки наддасть поверхні неестетичного вигляду, а ще й погіршить збереження тепла. Для надійності захисту на поверхню вати наноситься шар спеціального клею, в який вдавлюється стійка до лугу сітка. Після просихання першого шару, вона покривається ще одним шаром клею.
І останній етап – нанесення декоративного покриття на утеплювач. Це надає утепленому фасаду завершений, естетичний вигляд, додатково захищаючи утеплювач від впливу негативних погодних явищ. Часто в цих цілях застосовуються всілякі фасадні штукатурки, наприклад, короїд. Фасад також можна просто оббити сайдингом або пластиком.
Утеплення сухим способом
В Україні, і, зокрема, в Києві користується великою популярністю такий вид сухого утеплення, як вентильований фасад.
Сухий спосіб утеплення фасаду передбачає спорудження каркасу з дерев’яних брусів або металевого профілю на утеплюваній стіні. У цей каркас надалі і укладається утеплювач. Перед установкою каркасу на стіну до її поверхні кріпиться пароізоляційна мембрана. Вона захищає стіну від вологи, яка утворюється в утеплювачі в холодну пору року.
Після чого на каркас кріпляться облицювальні панелі (наприклад, той же сайдинг), при цьому потрібно обов’язково залишити зазор в 3-4 см між мінеральною ватою і облицюванням. Він потрібен для того, щоб по ньому циркулювало повітря і висушувало промоклий шар утеплювача.
Технологія утеплення мінеральною ватою зовнішніх стін квартири практично не відрізняється він аналогічної процедури з фасадом приватного будинку.