Вибір правильного матеріалу для зовнішньої теплоізоляції вашого будинку є запорукою комфорту, енергоефективності та збереження тепла у вашій оселі. Вибір матеріалу впливає не лише на теплоізоляцію, але й на довговічність та ефективність ізоляції. Давайте розглянемо різні матеріали та їхні переваги, щоб ви могли зробити обґрунтований вибір для свого будинку.
Утеплення стін пінополіуретаном
Пінополіуретан – це суміш двох речовин, яку розпилюють на стіни за допомогою спеціального обладнання, після чого вона збільшується в об’ємі і перетворюється на піну. Існують також сендвіч-панелі різної товщини, в яких простір між двома шарами матеріалу заповнений пінополіуретаном.
Зовнішнє утеплення стін пінополіуретаном вважається найефективнішим серед альтернативних варіантів: теплопровідність матеріалу майже як у повітря – 0,024 Вт/м/К. Матеріал відноситься до вологостійких і самозатухаючих Г1-Г2. А якщо говорити про напилюваний пінополіуретан, то ним можна обробити поверхню з будь-яким рельєфом.
Однак цей варіант утеплення стін не набув широкого поширення в житловому фонді через високу ціну, а також відсутність достатньої кількості виробничих потужностей і фахівців з монтажу.
Крім того, пінополіуретан має той самий недолік, що й пінополістирол – він руйнується під дією сонячного випромінювання, але пухкий хвилястий шар утеплювача складніше захистити оздобленням.
Утеплення стін мінеральною ватою
Мінеральна вата – це недорогий рулонний утеплювач для стін, який також використовується для утеплення даху. Її теплопровідність приблизно на рівні пінополістиролу (близько 0,04 Вт/м/К), але вона перевершує пінополістирол у звукоізоляції.
Переваги мінеральної вати
Мінеральна вата на сьогоднішній день є одним з найпопулярніших і найпоширеніших матеріалів для теплоізоляції. Це пояснюється низкою незаперечних переваг цього утеплювача, а саме:
- низька теплопровідність, в середньому від 0,032 до 0,044 Вт/мК
- довговічність за умови правильного монтажу
- додаткова шумоізоляція стін;
- пожежна безпека, температура горіння починається від 500 – 600 градусів за Цельсієм
- стійкість до хімічних та біологічних впливів;
- паропроникність. Структура матеріалу не перешкоджає природній циркуляції повітря;
- невелика вага і відносна простота монтажу;
- випускається у вигляді рулонів, плит і матів;
- прийнятна ціна.
Труднощі в роботі з мінеральною ватою
Цей матеріал також має кілька незначних недоліків. Мінеральна вата вбирає вологу, але ця проблема усувається якісною гідроізоляцією, виконаною з дотриманням усіх норм і правил. В середньому водопоглинання цього утеплювача досягає 40%, якщо рівень вологи перевищує цей показник, мінеральна вата починає швидко втрачати свої теплоізоляційні властивості.
Також з роками вона може осідати на стіні, що негативно впливає на її властивості. Безпосередньо під час роботи з мінеральною ватою може утворюватися пил, шкідливий для дихальної системи людини. Контактувати з мінеральною ватою слід тільки в повністю закритому спецодязі, товстих рукавичках, захисних окулярах і респіраторі.
Утеплення стін пінополістиролом
Пінополістирол, також відомий як пінопласт або ППС, є найпопулярнішим теплоізоляційним матеріалом в Україні. Пінополістирольні плити виготовляються шляхом спікання круглих гранул в лист і на 98% складаються з повітря. А оскільки повітря є найкращим теплоізолятором, пінополістирол має низьку теплопровідність – 0,037 Вт/м/К. Він бюджетний, дуже стійкий до вологи, має низьку питому вагу, тому може кріпитися на будь-яку поверхню. Крім того, його виробляють заводи по всій країні, що полегшує логістику.
Однак успішне утеплення стін пінопластом можливе при дотриманні трьох умов:
- Обирайте якісний пінополістирол. Більшість виробників випускають пінополістирол, який за своїми фізичними характеристиками не відповідає ГОСТу. Це означає гірші теплоізоляційні властивості та експлуатаційну довговічність листів. Крім того, він може бути пожежонебезпечним – обов’язково вибирайте пінополістирол з категорією горючості Г1-Г2 (самозатухаючий).
- Розраховуйте необхідну товщину утеплювача залежно від вашої кліматичної зони та будівельних норм ДБН. Існує мінімальна товщина пінопласту, яка працює на збереження тепла – якщо вона буде меншою, ви не отримаєте ефекту і даремно витратите гроші. Зазвичай використовується пінополістирол товщиною 120-300 мм.
- Захистіть пінополістирол за допомогою обробки, стійкої до зовнішніх впливів. Попри всі свої переваги, пінополістирол руйнується під впливом сонця. З часом в пази між гранулами може проникати вода, а на поверхні може рости цвіль. Але якщо покрити утеплювач стійким зовнішнім шаром, він буде служити вірою і правдою десятиліттями.
Утеплення стін екструдованим пінополістиролом
Утеплення стін зовні екструдованим пінополістиролом принципово не відрізняється від ППС: це також “мокрий фасад”, тобто теплоізоляційні плити, посаджені на клей і оштукатурені зверху, або термопанелі під плитку. Але як утеплювач екструдований пінополістирол працює трохи інакше.
Це менш пухкий матеріал, який виготовляється з тієї ж речовини, тільки розплавленої, яку піддали екструзії. Завдяки своїй закритій комірчастій структурі він перевершує пінополістирол за вологостійкістю і має ще нижчий коефіцієнт теплопровідності – близько 0,0228 Вт/м/К.
Пам’ятайте, що перед вибором матеріалу слід врахувати такі фактори, як кліматичні умови вашого регіону, ваш бюджет, архітектурні особливості вашого будинку та ваші особисті уподобання. Вибравши найбільш підходящий ізоляційний матеріал, ви створюєте ефективну та економічно вигідну оболонку для свого будинку, роблячи його комфортним та екологічно відповідальним.