Сайдинг має масу позитивних характеристик, але теплоізоляційними властивостями похвалитися не може. Саме тому при обробці житлових будинків спочатку утеплюються стіни, і тільки потім кріпляться панелі покриття. Який утеплювач під сайдинг володіє кращими властивостями, за якими критеріями його потрібно вибирати – про це і піде мова в статті.
Чи потрібен утеплювач під сайдинг?
Чи потрібен утеплювач під сайдинг – питання риторичне, оскільки відповідь для фахівця є очевидною.
Жоден будинок з цегли, великорозмірних блоків без додаткового зовнішнього утеплення сьогодні не проходить по жорстким нормам опору теплопередачі.
З дерев’яними будинками ситуація аналогічна. Незважаючи на те, що деревина – теплий матеріал, стандартної товщини оциліндрованих колод або бруса (180-200 мм), які використовуються для будівництва зрубів, недостатньо для економічної витрати газу, вугілля або дров на опалення.
Сайдинг, який використовується для облицювання цоколя і фасаду, оптимально поєднується з утеплювачем в конструктиві вентильованого фасаду. Тому відмовитися від такого варіанту було б вкрай нерозумно.
Тому дискутувати потрібно не з приводу, потрібен або не потрібен утеплювач під сайдинг, а з питання правильного вибору цього матеріалу.
Який утеплювач під сайдинг краще відповісти нескладно, оскільки вибір тут досить вузький. Мінеральна вата, ековата, пінопласт – ось і весь перелік матеріалів, використовуваних для утеплення вентильованих фасадів з сайдингом.
Вимоги до утеплювача
Щоб визначити, який вид утеплювача під сайдинг використовувати в конкретному випадку, необхідно враховувати режим експлуатації споруди (сезонно або цілий рік), а також ефективність основного матеріалу коробки будинку. Дача, на якій живуть тільки влітку, не потребує дорогої ізоляції зовні, оскільки від неї не залежать витрати на опалення.
У випадку з будинком для постійного проживання від теплоізоляції залежить не тільки комфорт у внутрішніх приміщеннях, а й витрата енергоносіїв на опалення. Так що тут вкладення з часом обов’язково окупляться.
У кожному будівельному магазині утеплювачі представлені в широкому асортименті, і недосвідченій людині розібратися в них дуже непросто. Рулонні і плитні, дорогі й дешеві, вітчизняного і зарубіжного виробництва, різної щільності і товщини – як визначити саме те, що потрібно?
Перш за все, потрібно керуватися тими вимогами, яким має відповідати матеріал:
- низька теплопровідність – це одна з найважливіших якостей, якою повинен володіти утеплювач. Чим менше цей показник, тим менше тепла виходить через стіни приміщення;
- стійкість до перепадів температур і вологи – так як утеплювач розташовується з зовнішнього боку будівлі, він піддається впливу високих і низьких температур, і не всі матеріали при цьому зберігають первинні властивості. При зволоженні відбувається те ж саме, крім того, зростає ризик появи грибка під обшивкою;
- екологічність – наявність у складі токсичних сполук становить небезпеку для здоров’я і вимагає додаткових захисних заходів при виконанні теплоізоляції;
- пожежна безпека – утеплювач не повинен сприяти поширенню вогню під час пожежі і виділяти отруйний дим при горінні. Тому перевагу потрібно віддавати вогнестійким і самозатухаючим матеріалами;
- довговічність – тут мається на увазі, що утеплювач повинен повністю зберігати свої характеристики, в тому числі і геометричні форми, протягом усього терміну експлуатації. На жаль, багато матеріалів дають усадку вже через кілька років, або починають кришитися, що призводить до зниження теплоізоляційних властивостей.
Мінеральна вата
Мінеральна вата добре підходить для утеплення абсолютно будь-яких стін: великоблочних, цегляних або дерев’яних. Вона відмінно поєднується з облицюванням металевим або пластиковим сайдингом. Під сайдинг рекомендується купувати не рулонну, а напівжорстку мінвату у вигляді плит, так як рулонну складніше кріпити, і з часом вона може сповзати по стіні, оголюючи окремі ділянки. Мінвата плитами кріпиться і тримається набагато краще. Перед облицюванням сайдингом її потрібно захистити пароізоляційній плівкою, яка не тільки захистить атмосферу від різних дрібних частинок, але і не буде створювати перешкод для пари, яка проникає зі стін будинків у вентиляційний проміжок.
Пінопласт
За допомогою пінопласту можна швидко і легко утеплити фасад, цей матеріал легкий і при цьому досить жорсткий, міцно кріпиться до стін за допомогою спеціальних тарілчастих дюбелів і добре приклеюється до стін. Однак матеріал має багато мінусів – він швидко руйнується і старіє, максимальний термін служби – 10 років. Він має низьку паропроникність і погану звукоізоляцію. Пінопласт найкраще використовувати для різних інженерних комунікацій, а також для бетонних стяжок підлоги – в цьому випадку особливо затребувані такі якості, як низька теплопровідність і вологостійкість.
Ековата
За показниками екологічності ековата набагато краще мінеральної вати. Вона виготовляється з целюлози, а за рахунок введення безпечних добавок, таких як борна кислота і бура, ековата не горить і не гниє. Матеріал не випускається у вигляді панелей і жорстких плит, тому для кріплення її на стіни потрібне спецобладнання. Ековата міцно сидить на поверхні, не дає усадки і не повзе.
За теплоізоляційним і звукоізолюючим характеристикам ековата і мінвата – рівноцінні матеріали. У них пухка волокниста структура, що відмінно поглинає всі види шумів: ударні, структурні і повітряні.
Якщо порівнювати вартість перерахованих утеплювачів під сайдинг, найнижчою ціною буде володіти ековата. За нею йдуть плити з мінеральної вати, а потім – фасадний пінопласт.